OSP Słubice
Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania

Ostrzeżenia o nawałnicach, powodzi czy innych zdarzeniach mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu od 1 stycznia 2015 roku możemy zobaczyć w telefonach komórkowych (smartfonach) i na ekranie telewizorów. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Komunikaty dotyczące różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach tworzone będą przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Pojawiać się będą najpierw na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, a następnie w telewizji (TVP Regionalna – telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB) i aplikacjach mobilnych (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

Na ekranie telewizora ostrzeżenia pojawiają się w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia. Od 1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej.

Dla telefonów komórkowych dostępna jest bezpłatna aplikacja, którą można wyszukać w sklepach z aplikacjami wpisując słowa kluczowe „RSO” lub „Regionalny System Ostrzegania”.

Aplikacja na system Android - pobierz
Aplikacja na system Apple-IOS - pobierz
Aplikacja na system Windows Phone - pobierz

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postepowania w sytuacjach kryzysowych. W części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe. Już wkrótce w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja „push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMS-ów.

Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach. 31 sierpnia 2014 r. zakończył się pilotaż testujący RSO we wszystkich województwach. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania można znaleźć [tutaj].

http://www.mazowieckie.pl/pl/aktualnosci/aktualnosci/29510,Rusza-Regionalny-System-Ostrzegania.html?search=9260678

Dołącz do nas
Google+