OSP Słubice
Nowe zadania dla strażaków

Nowe zadania dla strażaków

Dziś, 14 kwietnia na stronie www.strazak.org.pl pojawiły się ciekawe informacje odnośnie nowych zadań dla strażaków, również ochotników.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaproponowało reformę obrony cywilnej kraju. Zmiany dotyczą też OSP.
Założenia do projektu zmian w obronie cywilnej kraju zostały opublikowane przez MSW w minionym tygodniu - podaje portal wpolityce.pl. Reforma zakłada m.in. rozszerzenie zadań służb ratowniczych o udzielanie pomocy humanitarnej - zapewnienie ludności podstawowych warunków do przetrwania.

Proponowane rozwiązania mają wspierać efektywną ochronę życia, zdrowia, mienia i środowiska, poprzez wykorzystanie istniejących zasobów państwa. Dotyczy to przede wszystkim Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, państwowego ratownictwa medycznego, systemu powiadamiania ratunkowego oraz ochotniczych straży pożarnych i społecznych organizacji ratowniczych.

Obecnie w Polsce ochrona ludności bazuje na Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, opartym na Państwowej Straży Pożarnej i ok. 4 tys. jednostek OSP, GOPR i TOPR. MSW uważa, że formuła ta mogłaby być wykorzystana także do udzielania pomocy humanitarnej i przygotowywania rezerw sprzętowych.

"Oczywiście już teraz np. w razie powodzi straż pożarna nie ogranicza się tylko do ewakuacji obywateli, ale udziela im podstawowej pomocy. Chcielibyśmy to usankcjonować" - powiedział dyrektor Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności MSW Sławomir Górski.

Dodatkowym elementem jest przygotowanie systemu ochrony ludności do wypełniania zadań w czasie wojny. Ministerstwo uważa, że obecne przepisy, przewidujące stworzenie odrębnej służby (Obrony Cywilnej - OC), przeznaczonej do działań tylko w czasie wojny, są przestarzałe. Według nowego projektu zadania OC wypełniać mają podmioty, które robią to w czasie pokoju.

"Jeżeli chodzi o projekt, naszym zadaniem jest takie wyposażenie krajowego systemu w instrumenty prawne, żeby mógł funkcjonować w czasie wojny. By tak się stało, ratownicy i członkowie OSP, którzy będą potrzebni do realizacji zadań obrony cywilnej, po prostu muszą zostać wyreklamowani od służby wojskowej" - mówił Sławomir Górski. Takie osoby miałyby otrzymać przydziały do obrony cywilnej.

Ponadto, projekt zakłada, że ludność będą chronić także organizacje społeczne, które podpiszą odpowiednią umowę z PSP.

Powyższe zadania mają być finansowane z budżetu państwa. Rząd szacuje, że na ten cel w ciągu 10 lat zostanie wydany miliard złotych.

 

źródło: http://strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2276

Dołącz do nas
Google+