OSP Słubice
Zmiany w pogodzie, możliwe gwałtowne burze

Zmiany w pogodzie, możliwe gwałtowne burze

Po fali upałów jakie dotykają nasz kraj w ostatnich tygodniach dojdzie do zmian w pogodzie. Niestety według prognoz zmiany te mogą być gwałtowne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla terenu powiatu płockiego. Ostrzeżenia te dotyczą upału oraz burz z gradem. Zgodnie z ostrzeżeniami temperatura w dniu dzisiejszym może oscylować w granicach 30 stopni Celsjusza, a popołudniu i nocą mogą wystąpić burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradu oraz porywami wiatru dochodzącymi miejscami do 100 km/h.

Burze mają najczęściej charakter lokalny, a zagrożenia występują punktowo, lecz w miarę możliwości należy się do nich przygotować i zabezpieczyć. Prosimy o zabezpieczenie przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie dla innych.

W przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia należy niezwłocznie zgłosić takie zagrożenie na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna. Podczas nawałnic najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych spowodowanych czynnikami zewnętrznymi, zalania budynków i posesji, powalania drzew na drogi, chodniki czy budynki, zrywania linii energetycznych, złamania konarów, które w następstwie zwisają nad drogami, chodnikami czy posesjami oraz pożarów spowodowanych uderzeniami pioruna. Zagrożenie dla osób chorych korzystających z urządzeń medycznych zasilanych energią elektryczną stanowią również braki w dostawie energii. W takim przypadku pomocą służyć mogą agregaty prądotwórcze znajdujące się na wyposażeniu jednostek straży pożarnych.

Prosimy o rozwagę oraz zwracanie uwagi na osoby starsze i mieszkające samotnie. Nasze zainteresowanie może zapobiec tragedii, albo poważnemu niebezpieczeństwu.

www.imgw.pl

www.rcb.gov.pl

www.obserwatorzy.info

Więcej na: https://www.ospslubice.pl/zmiany-w-pogodzie-mozliwe-gwaltowne-burze/

Dołącz do nas
Google+