OSP Słubice
IMGW ostrzega przed burzami z gradem

IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Za nami pierwszy prawdziwy epizod burzowy w tym sezonie, a już pojawiły się ostrzeżenia o możliwości wystąpienia kolejnego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dla powiatu płockiego. Dotyczy ono możliwości wystąpienia burz z gradem oraz wiatrem, którego porywy dochodzić mogą do 100 km/h. Takie prognozy mogą wróżyć niebezpieczne sytuacje.

Ostrzeżenia wydały również portale lowcyburz.pl oraz obserwatorzy.info. W obydwu przypadkach alerty znajdują się w połowie skali. Nie mniej jednak świadczyć to może o tym, że pogoda w najbliższych godzinach będzie dynamiczna, a burze mogą występować lokalnie lub w wielokomórkowych formacjach.

W przypadku wystąpienia silnych burz przed którymi ostrzegają nas meteorolodzy prosimy o pozostanie w domach lub w przypadku napotkania takiego zjawiska w podróży zaplanować sobie postój w bezpiecznym miejscu oddalonym od drzew i innych niebezpieczeństw. Taka aura niesie za sobą szereg zagrożeń dotyczących m.in. pożarów spowodowanych zwarciami instalacji elektrycznej lub uderzeniami pioruna, zerwanych linii energetycznych, zerwanych lub uszkodzonych dachów na budynkach, powalonych drzew, wiszących nad drogami i chodnikami złamanych gałęzi, itp. W przypadku wystąpienia zagrożenia należy niezwłocznie zgłosić taki fakt na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego, 998 – Państwowa Straż Pożarna lub w przypadku zablokowania linii do najbliższej jednostki OSP.

Prosimy o rozwagę oraz poważne potraktowanie ostrzeżeń. Zwróćmy również uwagę na osoby starsze przebywające same oraz posesje, w których w danym momencie nie ma właściciela. Nasza reakcja może pozwolić na uratowanie życia, zdrowia lub mienia.

Więcej na: https://www.ospslubice.pl/ostrzezenia/imgw-ostrzega-przed-burzami-z-gradem/

Dołącz do nas
Google+