OSP Słubice
Stany alarmowe przekroczone – Starosta ogłasza stan alarmu przeciwpowodziowego

Stany alarmowe przekroczone – Starosta ogłasza stan alarmu przeciwpowodziowego

Zgodnie z przewidywaniami stany alarmowe na wodowskazach w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej zostały przekroczone. Fala wezbraniowa spływa w dół rzeki.

Dziś, 28-go maja Starosta Płocki ogłosił stan alarmu przeciwpowodziowego dla miast i gmin Wyszogród i Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice, Nowy Duninów.

Obydwa wodowskazy zlokalizowane na rzece w rejonie powiatu płockiego pokazywały wskazania powyżej stanu alarmowego. W Wyszogrodzie o godzinie 21:30 poziom wody wynosił 586 cm (stan alarmowy 550 cm), natomiast w Kępie Polskiej 514 cm (stan alarmowy 500 cm).

Z prognoz IMGW podanych w dniu dzisiejszym wynika, że w najbliższych dniach będzie się utrzymywała tendencja rosnąca poziomu wody w Wiśle w rejonie Wyszogrodu i Płocka. Od dnia 31.05.2019 r. prognozuję się spadek poziomu wody. Prognozuję się wzrost stanu wody do następujących poziomów: Środa 29.05.2019 r. – w Wyszogrodzie – 605 cm; w Kępie Polskiej – 555 cm; Czwartek 30.05.2019 r. – w Wyszogrodzie – 620 cm; w Kępie Polskiej –585 cm; Piątek 31.05.2019 r. – w Wyszogrodzie – 575 cm; w Kępie Polskiej –550 cm.

W okolicach wałów przeciwpowodziowych widać wzmożone zainteresowanie wielu osób, zarówno mieszkańców tych terenów jak i przyjezdnych. Prosimy pamiętać o tym, aby korona wału, drogi przy i po wałach oraz przejazdy przez sam wał były zawsze drożne. W przypadku zaistnienia groźnej sytuacji zaparkowany w takim miejscu samochód lub inny pojazd może stanowić poważną przeszkodę. Nie zbliżajmy się do brzegów, choć z naszej perspektywy wydają się być w porządku, tak naprawdę od strony rzeki są one podmywane przez nurt. Obserwując rzekę warto się wzajemnie ubezpieczać, tak aby w przypadku wpadnięcia do wody, ktoś mógł wezwać pomoc.

Prosimy o zachowanie ostrożności obserwując rzekę. Osoby, które poruszając się w okolicy wałów przeciwpowodziowych zauważą niepokojące zjawiska, takie jak m.in. przesiąki lub rozkopane przez zwierzęta skarpy wału powinny taki fakt niezwłocznie zgłosić do przedstawicieli Zarządzania Kryzysowego na danym terenie lub numer alarmowy 112.

Więcej na: https://www.ospslubice.pl/ostrzezenia/stany-alarmowe-przekroczone-starosta-oglasza-stan-alarmu-przeciwpowodziowego/

Dołącz do nas
Google+