OSP Słubice
Strażacy z Mazowsza walczą z pożarami w Szwecji

Strażacy z Mazowsza walczą z pożarami w Szwecji

Szwecja walczy z gigantycznymi pożarami lasów. Z informacji jakie pojawiają się w mediach mowa o pożarach, które obejmują 25 tys. ha lasów!

Władze Szwecji oficjalnie zgłosiły się z prośbą o pomoc do Unii Europejskiej, ponieważ skala pożarów jest nie do opanowania dla lokalnych służb. W działania włączyły się już jednostki z Norwegii, Danii, Włoch, Francji, Niemiec i Litwy. Wśród nich są ludzie, pojazdy oraz samoloty gaśnicze.

W ramach pomocy Polska wysłała do Szwecji dwa moduły GFFFV (POZNAŃ i SZCZECIN), czyli siły do gaszenia pożarów lasów z ziemi przy użyciu pojazdów funkcjonujące w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. Mowa tu o 44 samochodach i 140 ratownikach, którzy włączą się w działania. Dowódcą polskiej „delegacji” jest mł. bryg. Michał Langner z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W skład „grupy pomocowej” wchodzą trzy zastępy z terenu województwa mazowieckiego, a konkretnie z JRG 13 Warszawa, JRG 15 Warszawa oraz JRG Pruszków. Pełna lista zastępów biorących udział w działaniach w Szwecji dostępna jest TUTAJ.

Wiadomość o wysłaniu polskich strażaków do Szwecji pojawiła się oficjalnie w miniony piątek – 20-go lipca we wczesnych godzinach popołudniowych. Jeszcze tego samego dnia wydzielone siły i środki zgrupowane zostały w Świnoujściu, gdzie nastąpił załadunek na prom. Około godziny 10:00 następnego dnia prom z polskimi ratownikami dotarł do Portu w Treleborgu. Następnie w eskorcie wojska konwój pokonał ok. 900 km do środkowej Szwecji, gdzie działania prowadzić mają nasi ratownicy. Wczoraj wieczorem konwój dotarł na miejsce, gdzie nadszedł czas na rozbicie obozowiska i regeneracje sił. Polscy strażacy przygotowani sią na 14-to dniowe działania bez wsparcia z zewnątrz. Pokonując trasę przez Szwecję Polacy byli entuzjastycznie witani przez mieszkańców, w tym również lokalnych strażaków. Dużo informacji na temat tej wyprawy można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

Ciekawostką, a zarazem dużą przeszkodą jest fakt, iż węże stosowane w Szwecji posiadają zupełnie inne łączniki, niż te stosowane w naszym kraju. Więcej informacji na ten temat można przeczytać TUTAJ

Wszystkim strażakom życzymy sukcesu i opanowania żywiołu oraz szczęśliwego powrotu do swoich baz.

Zdjęcia: https://www.facebook.com/panstwowastraz.pozarna/

Dołącz do nas
Google+