OSP Słubice
Uwaga na silny mróz!

Uwaga na silny mróz!

Choć w naszym klimacie, zima w lutym nie powinna nikogo dziwić, to ostatnie łagodne lata sprawiły, że wiele osób straciło czujność jak może być ona niebezpieczna.

Temperatura na poziomie kilkunastu stopni poniżej zera, w różnych okolicznościach może stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Ewentualnie zaśnięcie lub zasłabnięcie, w chwili gdy nikt tego nie dostrzeże, może doprowadzić do tragedii. Niestety zagrożenia związane z takimi mrozami wydają się wielu z nas niemal abstrakcyjne, jednak są one jak najbardziej realne.

Ostrzeżenia dotyczące silnych mrozów na najbliższe dni wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Silny mróz/1
Obszar: województwo mazowieckie
Ważność: od 2018-02-24 23:00:00 do 2018-03-02 10:00:00
Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -16°C do -13°C. Temperatura maksymalna w dzień od -10°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 25 km/h.
Prawdopodobieństwo: 90% (Silny mróz)
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2018-02-24 21:59:00
Synoptyk IMGW-PIB: Szymon Ogórek
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych w Warszawie

Przy takiej aurze należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach, takich jak odpowiednie odżywianie się, uzupełnianie płynów, ubiór adekwatny do pogody jaka panuje na zewnątrz, przed wyruszeniem w trasę należy naładować baterie w telefonach lub zabezpieczyć się w dodatkowe źródło zasilania telefony oraz posiadać w zbiorniku pojazdu odpowiednią ilość paliwa, na wypadek niespodziewanego postoju. Ostatnia kwestia jest bardzo ważna, szczególnie gdy dojdzie do dłuższego, nieplanowanego, awaryjnego, postoju pojazdu wraz z pasażerami w kilkunastostopniowym mrozie. W takiej sytuacji nie należy wyłączać silnika pojazdu, należy korzystać z ogrzewania pojazdu oraz niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby.

Zwracajmy uwagę na to co dzieje się dookoła nas, być może ktoś z naszych sąsiadów, znajomych lub zupełnie przypadkowa osoba na ulicy będzie w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, a nasza reakcja i powiadomienie służb ratunkowych będzie dla takiej osoby ratunkiem. Pamiętajmy, aby nie bać się używać numerów alarmowych: 999, 998, 997, 112, lecz należy pamiętać, aby w każdej sytuacji dokładnie opisać zdarzenie do jakiego doszło i bezwzględnie wykonywać polecenia dyspozytora.

www.imgw.pl

www.meteo.pl

Dołącz do nas
Google+