OSP Słubice
Bezpieczny sylwester

Bezpieczny sylwester

Zbliża się jedna z bardziej oczekiwanych nocy w roku, noc sylwestrowa, kiedy to hucznie żegnać będziemy stary – 2017 rok, a witać będziemy nowy – 2018.

Zabawa sylwestrowa i powitanie nowego roku nie byłaby wystarczająca bez fajerwerków, petard i innych materiałów pirotechnicznych. Podczas tej wyjątkowej nocy należy również pamiętać o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. Niestety ta noc niesie ze sobą wiele zagrożeń dla życia, zdrowia i mienia ludzkiego. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej na swojej stronie internetowej informuje o podstawowych zasadach o jakich powinniśmy pamiętać w sylwestrową noc:

Żeby fajerwerki i petardy stały się bezpieczną atrakcją, musisz pamiętać o kilku zasadach:

 1. kupuj je w sprawdzonych miejscach, by mieć pewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
 2. przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
 3. nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać w ręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…
 4. wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
 5. nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; w mieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzić wzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
 6. nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
 7. nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
 8. po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcji odległość,
 9. nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
 10. nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
 11. przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj – fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
 12. nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
 13. Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

Niech Sylwester lub inna uroczystość będą wystrzałowe, a nie wybuchowe!

Oczywiście nigdy nie można wykluczyć wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy, w razie potrzeby do naszej dyspozycji są numery alarmowe:

112 – numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego (wszystkie służby)

999 - numer alarmowy Pogotowia Ratunkowego

998 - numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej

997 - numer alarmowy Policji

Dzwoniąc pod te numery zachowaj spokój, przekaż możliwie dokładnie zaistniałą sytuację, nie oglądaj się na innych lepiej powiadomić o niebezpiecznym zdarzeniu dwukrotnie, niż w ogóle. Dyspozytor podejmie decyzję czy pomoc służb jest faktycznie potrzebna czy nie. Alarmując nic nie tracisz, a możesz uratować ludzkie życie, zdrowie i mienie. Pamiętajmy o tym.

http://www.straz.gov.pl/porady/fajerwerki

Dołącz do nas
Google+