OSP Słubice
25. lat temu doszło do wielkiego pożaru w Kuźni Raciborskiej

25. lat temu doszło do wielkiego pożaru w Kuźni Raciborskiej

Pożary lasów od zawsze w okresie letnim stanowiły ogromne zagrożenie, szczególnie wtedy gdy nie było dostępu do nowoczesnych technologii oraz sprzętu ochrony osobistej.

Dziś, 26 sierpnia mijają dokładnie 25. lat kiedy to w 1992 roku w okolicach Kuźni Raciborskiej wybuchł największy w Polsce oraz Europie Środkowej i Zachodniej pożar kompleksu leśnego. Prawdopodobną przyczyną pożaru była iskra spod kół pociągu przejeżdżającego okoliczną linią kolejową. Pożar został zauważony szybko, ale temperatura ponad 30 stopni oraz wiejący wiatr spowodowały szybki rozwój pożaru.

W akcji gaśniczej udział brało około 1100 samochodów pożarniczych (lub innych przystosowanych do przewozu wody), śmigłowce, 50 cystern kolejowych, 6 lokomotyw, czołgi pługi i spychacze oraz około 10 000 osób. Dodatkowo po raz pierwszy masowo użyto samolotów PZL M18 Dromader (26 sztuk), które zrzucały "bomby wodne" na czoło pożaru. Żywioł udało się opanować dopiero po 4 dniach, ale jego dogaszanie trwało aż do 12 września.

Pożar pochłonął życie 3 osób: aspirant Andrzej Kaczyna z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu, awansowany pośmiertnie do stopnia młodszego kapitana i druh Andrzej Malinowski z OSP Kłodnica. Trzecia osoba zginęła w wypadku na terenie akcji. 50 osób zostało odwiezionych do szpitala, a ponad 2 000 udzielona została pomoc na miejscu.

Podczas tego pożaru spłonęło 15 wozów bojowych, 26 motopomp i ponad 70 km węży strażackich. Pożar strawił ponad 9 000 ha lasu na terenie dwóch województw.

Więcej informacji na temat pożaru można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: http://histografy.pl/wp-content/uploads/2017/02/pozar-wozy.jpg

Dołącz do nas
Google+