OSP Słubice
Synoptycy ostrzegają przed burzami

Synoptycy ostrzegają przed burzami

Dzisiejszy dzień oraz noc może być niespokojna z uwagi na prognozowane burze.

Portale zajmujące się tematyką burz informują o możliwości wystąpienia groźnych zjawisk burzowych, którym towarzyszyć mogą opady gradu oraz silne porywy wiatru. Portal obserwatorzy.org informuje - W sobotę front nadal będzie wędrował przez Polskę, stwarzając dogodne warunki do rozwoju mocno uwodnionych burz z gradem i silnym wiatrem. Podobnie jak w piątek pojawić się mogą za równo pojedyncze, silne komórki, jak i układy wielokomórkowe. Mała prędkość przemieszczania się burz może powodować lokalne zalania. Możliwe również szkody wiatrowe, spowodowane przez lokalne zjawiska (downburst, trąba powietrzna). Rozwój burz może być jednak mocno ograniczony przez zachmurzenie, a na północy przez oddziaływanie Bałtyku.

Prognozy dotyczące zagrożenia burzami z gradem dla województwa mazowieckiego, prezentuje również IMGW-PIB.

Przypominamy, podczas gwałtownych zjawisk nie należy wychodzić na zewnątrz, należy również powstrzymać się od podróży samochodem, a w razie konieczności zatrzymać się w miejscu oddalonym od drzew. Wszelkie niebezpieczne zdarzenia związane z powalonymi na drogi drzewami, zerwanymi liniami energetycznymi, zerwanymi lub poważnie uszkodzonymi dachami i budynkami, zalaniami i podtopieniami oraz innymi zagrożeniami mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo należy natychmiast zgłaszać na numery alarmowe: 112 - numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego (wszystkie służby) lub 998 - numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku wystąpienia dużej ilości zdarzeń i zablokowania linii alarmowych, informacje można przekazywać do najbliższej jednostki OSP.

W przypadku wystąpienia nawałnicy, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Zwróćmy również uwagę na sąsiadów, szczególnie osoby starsze i samotne, którym również może grozić niebezpieczeństwo.

http://www.pogodynka.pl/

http://obserwatorzy.org/

http://www.imgw.pl/

http://lowcyburz.pl/

Dołącz do nas
Google+