OSP Słubice
Uwaga, mogą wystąpić gwałtowne burze!

Uwaga, mogą wystąpić gwałtowne burze!

Sytuacja burzowa w Polsce staje się bardzo dynamiczna. W najbliższych godzinach do Polski, od zachodu, wkroczy niż, który przyniesie zmianę pogody oraz gwałtowne burze.

IMGW-PIB oraz portale zajmujące się tematyką występowania burz wydały swoje ostrzeżenia. Wynika z nich, iż dziś, 22-go czerwca, za sprawą niżu, przez Polskę przetoczy się fala burz, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu i gradu oraz silne, niszczące porywy wiatru.

OSTRZEŻENIE Nr 31
Burze z gradem/1
Obszar: województwo mazowieckie
Ważność: od 2017-06-23 02:00:00 do 2017-06-23 18:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2017-06-22 14:34:00
Synoptyk: Katarzyna Bednarek
Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych

Zgodnie z prognozami „pas” burz wkroczy do Polski od zachodu i będzie przemieszczać się w kierunku centrum kraju. Jak informuje portal lowcyburz.pl: „Ciepły sektor będzie poruszał się szybko, a wymiana mas ma być gwałtowna, gdyż towarzyszyć jej będzie silniejszy przepływ w środkowej i górnej troposferze (prąd strumieniowy). Powietrze w ciepłym wycinku ma charakteryzować się znaczną chwiejnością, co w połączeniu z dobrymi warunkami kinematycznymi może doprowadzić do rozwoju silnych burz.”

Przypominamy, podczas gwałtownych zjawisk nie należy wychodzić na zewnątrz, należy również powstrzymać się od podróży samochodem, a w razie konieczności zatrzymać się w miejscu oddalonym od drzew. Wszelkie niebezpieczne zdarzenia związane z powalonymi na drogi drzewami, zerwanymi liniami energetycznymi, zerwanymi lub poważnie uszkodzonymi dachami i budynkami, zalaniami i podtopieniami oraz innymi zagrożeniami mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo należy natychmiast zgłaszać na numery alarmowe: 112 - numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego (wszystkie służby) lub 998 - numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku wystąpienia dużej ilości zdarzeń i zablokowania linii alarmowych, informacje można przekazywać do najbliższej jednostki OSP.

W przypadku wystąpienia nawałnicy, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Zwróćmy również uwagę na sąsiadów, szczególnie osoby starsze i samotne, którym również może grozić niebezpieczeństwo.

http://www.imgw.pl/

http://www.pogodynka.pl/

http://lowcyburz.pl/

http://obserwatorzy.org/

Dołącz do nas
Google+