OSP Słubice
Starosta odwołuje pogotowie przeciwpowodziowe

Starosta odwołuje pogotowie przeciwpowodziowe

W związku z systematycznym spadkiem poziomu wody w Wiśle, na odcinku od Wyszogrodu do Płocka, Starosta Płocki Mariusz Bieniek odwołuje pogotowie przeciwpowodziowe obowiązujące na terenie siedmiu gmin.

Starosta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe 28 lutego rano. Zostały nim objęte miasta i gminy Wyszogród oraz Gąbin, a także gminy: Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice i Nowy Duninów.

Decyzja ta była spowodowana przekroczeniem stanów ostrzegawczych w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej. Burmistrzowie i Wójtowie objętych pogotowiem miast i gmin zostali zobowiązani do poinformowania ludności o możliwości wystąpienia zagrożenia, dokonania przeglądu procedur, sprzętu i materiałów przeciwpowodziowych, a w razie konieczności – uzupełnienia ich. Służby przeciwpowodziowe gmin musiały monitorować sytuację na podległym terenie.

Dzień po wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wszystkie służby zapowiedziały, że są w stanie gotowości, został sprawdzony sprzęt i wyposażenie, monitorują sytuację na rzece i stan wałów.

Na szczęście, poziom wody w Wiśle w kolejnych dniach zaczął systematycznie opadać. 3 marca rano w Wyszogrodzie było 478 cm (22 cm poniżej stanu ostrzegawczego), w Kępie Polskie wodowskaz pokazał 425 cm, czyli 25 cm poniżej stanu ostrzegawczego.

W związku z tym Starosta Mariusz Bieniek podjął decyzję o odwołaniu pogotowia przeciwpowodziowego w dniu 3 marca od godziny 15. Nie zmienia to jednak faktu, że władze powiatu będą bacznie obserwować sytuację na Wiśle.

Dołącz do nas
Google+