OSP Słubice
Wody przybywa, ale jest spokojnie

Wody przybywa, ale jest spokojnie

Od rana na terenie części gmin powiatu płockiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, które związane jest z przekroczeniem przez Wisłę stanów ostrzegawczych.

Zgodnie z danymi oraz wcześniejszymi prognozami wody ciągle przybiera, ale szczęśliwie są to przybory stosunkowo niewielkie i przewidywalne. Nie ma już śladu po krze, którą jeszcze niedawno skuta była rzeka, nie ma również śladów aby gdziekolwiek tworzyły się lub miały się tworzyć zatory.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana zarówno przez służby powiatowej jak i służby poszczególnych gmin. Sytuacja nie jest niebezpieczna, ale wszyscy wiedzą jak zdradliwą rzeką jest Wisła, więc obserwowanie sytuacji wcześniej jest wskazane.

Nasi druhowie jako ochotnicy są nieustannie na służbie, więc profilaktycznie również zrobili rekonesans nad Wisłą na wysokości miejscowości Piotrkówek. Z relacji wynika, iż w chili obecnej wody podchodzą pod krawędzie koryta, jeżeli taka tendencja wzrostowa utrzyma się przez kilka dni, woda prawdopodobnie wystąpi na międzywale. Dodatkowo zaobserwowano zabieranie brzegów, co będzie skutkowało wypłycaniem koryta.

Mieszkańców terenów zalewowych pragniemy uspokoić. W tej chwili nie grozi im niebezpieczeństwo, ale należy bezwzględnie obserwować to co dzieje się dookoła nas. Poziom wody może również wzrosnąć w lokalnych rzeczkach, rowach i strumykach, co może przynieść ze sobą lokalne podtopienia. Przypominamy, jeżeli zaobserwowane zostaną jakieś niebezpieczne zjawiska, podtapianie posesji, przesiąki wałów przeciwpowodziowych itp. należy to niezwłocznie zgłosić pod numery alarmowe 112 lub 998. Sytuacją zajmą się wtedy odpowiednie służby.

Dołącz do nas
Google+