OSP Słubice
Uwaga! Zagrożenie pożarowe w lasach!

Uwaga! Zagrożenie pożarowe w lasach!

Nasilająca się w Polsce fala upałów sprzyja zagrożeniu pożarowemu w lasach. Biorąc pod uwagę wydarzenia z ubiegłego miesiąca, płonące prawdopodobnie nieprzypadkowo lasu, należy zwrócić szczególną uwagę na naszą okolicę.

Koniec maja i czerwiec był w naszej gminie wyjątkowym miesiącem, kiedy strażacy bardzo często wyjeżdżali do pożarów lasów. Wszystko wskazywało na to, iż nie były to przypadkowe pożary, a celowe podpalenia. Na szczęście pogoda uległa zmianie i zagrożenie minęło. Niestety minęło tylko czasowo, ponieważ przez najbliższy tydzień utrzymywać się mają wysokie temperatury i brak opadów, czyli sprzyjające warunki do występowania pożarów.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców oraz wszystkich odwiedzających naszą gminę, aby zwracać szczególną uwagę na to co dzieje się dokoła nas. Przy obecnie występującym zagrożeniu pożarowym w lasach, pożar, który nie zostanie w porę zauważony może być katastrofalny w skutkach, nieść za sobą ogromne straty materialne oraz poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców okolicznych budynków, a nawet miejscowości.

Zauważony w lesie ogień lub znaczne zadymienie, należy niezwłocznie zgłaszać pod numer alarmowy 998 (telefon alarmowy Straży Pożarnej) lub 112 (ogólny numer alarmowy). Podczas procedury zgłaszania zdarzenia należy postępować zgodnie z instrukcjami dyspozytora, mówić spokojnie i podać możliwie dużo szczegółów. Szczególną uwagę należy zwrócić na określenie lokalizacji, podać nazwę miejscowości oraz drogę jaką można tam dojechać, niestety czasami w kompleksach leśnych ciężko szybko dojechać na miejsce, ciężko znaleźć odpowiednią drogę. Przy zgłoszeniu dla ułatwienia podać można również nazwisko osoby mieszkającej niedaleko, może to być wskazówka, szczególnie dla członków OSP, którzy z reguły znają nazwiska mieszkańców. 

Mapę zagrożenia pożarowego, która cyklicznie jest aktualizowana, znaleźć można pod adresem: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Dołącz do nas
Google+