OSP Słubice
4. rocznica Katastrofy Smoleńskiej w Grzybowie

4. rocznica Katastrofy Smoleńskiej w Grzybowie

Wczoraj, 12 kwietnia w Grzybowie odbyły się obchody 4. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Jak co roku przy pomniku 96. dębów miały miejsce uroczystości upamiętniające poległych w katastrofie prezydenckiego samolotu.

W tegorocznych uroczystościach udział wzięli m.in. Prezydentowa, wdowa po śp. Ryszardzie KaczorowskimKarolina Kaczorowska, Wójt Gminy Słubice – Józef Walewski, przedstawiciele władzy samorządowej, delegacje ze szkół oraz społeczeństwo. Nie zabrakło również druhów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Słubice. W Grzybowie pojawiły się Poczty Sztandarowe jednostek OSP Słubice, OSP Juliszew i OSP Wiączemin Polski oraz druhowie z tych jednostek uformowani w pododdział pod dowództwem Komendanta Gminnego ZOSP RP w Słubicach - Druha Wiesława Cichosza. Naszą jednostkę reprezentowali: Poczet Sztandarowy w składzie: Druh Marek Bogiel, Druh Krzysztof Dobaczewski i Druh Lech Zwierzchowski oraz Druh Marek Tarka - Prezes jednostki, Druh Zenon Zieliński, Druh Andrzej Dudkiewicz oraz Druh Michał Dylicki.
Całość uroczystości prowadził Sławomir Ambroziak – właściciel Pałacu w Słubicach, wybitny historyk, przyjaciel strażaków. Dopełnieniem uświetniającym całość wczorajszego wydarzenia były utwory wykonywane przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach pod batutą Kapelmistrza – Druha Szymona Ogrzebacza, która tradycyjnie bierze udział w wydarzeniach m.in. kościelnych i patriotycznych odbywających się na terenie gminy Słubice.
W maju 2010 rok w miesiąc po Katastrofie Smoleńskiej z inicjatywy fundacji „Wieś Ekologiczna” im. Świętego Franciszka z Asyżu oraz dzięki pomocy władz Samorządowych Gminy Słubice posadzonych zostało 96 Dębów upamiętniających ofiary katastrofy rządowego samolotu Tu – 154 w Smoleńsku. Podczas Katastrofy zginęło wielu znamienitych Polaków na czele z Lechem i Marią Kaczyńskimi – Parą Prezydencką. W tym roku już po raz trzeci uczczono pamięć poległych w tej katastrofie, a te symboliczne 96 Dębów są żywym przykładem pamięci oraz wielkiego szacunku dla poległych.
Po modlitwie księdza Proboszcza – Romana Batorskiego i przemówieniach przybyłych gości przystąpiono do uroczystego złożenia kwiatów.
Nasza jednostka już po raz kolejny wzięła udział w uroczystościach przy pomniku 96 Dębów w Grzybowie. Obecność na takich uroczystościach jest wyrazem pamięci i szacunku dla tragicznie zmarłych wybitnych Polaków. Tragiczna data jakim jest 10 kwietnia zapisała się w sercach Polaków i mimo wielu różnic i podziałów każdy dostrzega głęboką symbolikę tej rocznicy.
Warto wspomnieć, iż swój udział przy powstaniu Pomnika mają również druhowie z naszej jednostki, którzy pomagali przy budowie znajdujących się tam: krzyża oraz masztów flagowych.

Dołącz do nas
Google+