OSP Słubice
Święto Jana w Wiączeminie Polskim

Święto Jana w Wiączeminie Polskim

Obchody Święta Jana w Wiączeminie Polskim, w gminie Słubice, stają się już tradycją i z roku na rok przekształcają się w ludowy festyn.

Tegoroczne obchody Święta odbyły się 24-go czerwca na terenie Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, który powstaje tam za sprawą Muzeum Mazowieckiego w Płocku, przy współpracy z samorządem Województwa Mazowieckiego i samorządem Gminy Słubice.

Organizatorem Święta Jana było Muzeum Mazowieckie w Płocku, współorganizatorem – Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZIARNO, a partnerami: Płocka Zagroda Edukacyjna, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Słubicach, Szkoła Podstawowa w Świniarach, Parafie Rzymsko-Katolickie w Słubicach i Zycku Polskim, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Płocku i Ochotnicza Straż Pożarna w Wiączeminie Polskim.

Obchody rozpoczęły się od przywitania gości i krótkich wystąpień Wójta Gminy Słubice – Krzysztofa Dylickiego, Dyrektora Stowarzyszenia ZIARNO – Ewy Smuk-Stratenwerth, Dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku – Leonarda Sobieraja i Dyrektora Teatru Dramatycznego w Płocku – Marka Mokrowieckiego.

Pierwszym z głównych punktów obchodów Święta Jana był występ aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, którzy zaprezentowali zebranym widowisko pt. Na Wiśle śpiewają oryle. Szlakiem nadwiślańskich gmin Północnego Mazowsza, w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Przedstawienie było bardzo ciekawe i interesujące, szczególnie dla osób związanych z rzeką Wisłą. Dla wszystkich, którzy nie mogli dziś go oglądać kolejna okazja nadarzy się już jutro na płockim molo, o godzinie 18:00.

Kolejnym punktem był występ muzyków Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach, pod batutą Kapelmistrza – Druha Szymona Ogrzebacza. Dźwięki muzyki na żywo były bardzo ciepło przyjęte przez publiczność.

W programie, tradycyjnie na Święcie Jana, znalazło się również Nabożeństwo Ekumeniczne, które odprawione zostało w wyremontowanym Kościele Ewangelickim, który stanowi główny punkt powstającego w Wiączeminie muzeum.

Nie był to koniec występów artystycznych. Po Nabożeństwie, publiczność miała wielką przyjemność obejrzeć występ Zespołu Ludowego Grzybowianki, pod kierownictwem Edyty Piegowskiej. Na początku występu wspomniane zostały również dwie panie, które są w Zespole od samego początku: Pani Cecylia Milczarek – założycielka oraz Pani Stanisława Kowalczyk – współzałożycielkę. Następnie „na scenie” pojawiły się kolejno dzieci ze Szkoły Podstawowej w Świniarach, pod kierownictwem Pani Jolanty Sokołowskiej, oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Słubicach, pod kierownictwem Pani Janiny Ujazda.

Obok występów, na terenie powstającego skansenu było wiele innych atrakcji, m.in.: warsztaty artystyczne i edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty rękodzieła dla seniorów, konkurs plecenia wianków, stoiska z produktami regionalnymi, rękodziełem artystycznym i gastronomiczne oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

Na zakończenie uczestnicy, w asyście strażaków z OSP w Wiączeminie Polskim, udali się nad Wisłę, gdzie zgodnie z tradycją puścili wianki na rzekę.

Dołącz do nas
Google+