OSP Słubice
Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów

Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów

Historia powinna być bardzo ważnym elementem naszego życia, dobre zwyczaje i czyny należy powielać, a ze złych należy wyciągać wnioski i więcej do nich nie dopuszczać.

Dziś, 15-go listopada, z inicjatywy Historyków oraz samorządowców, naszą gminę odwiedził Grzegorz Łubczyk - polski dziennikarz, działacz społeczny i dyplomata, w latach 1997–2001 ambasador RP w Budapeszcie.

W Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się szereg spotkań, w tym dla młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Słubicach, których tematem była postać Henryka Sławika. Był to polski dziennikarz, powstaniec śląski, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej. W czasie wojny jeden z organizatorów pomocy polskim uchodźcom (w tym Żydom), którzy znaleźli się na Węgrzech. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Niestety pamięć po tym wyjątkowym człowieku przez wiele lat była zapomniana.

Dzisiejsze spotkanie pokazało jak głęboka i czytelna jest przyjaźń Polsko-Węgierska oraz z jak różnymi problemami borykali się obywatele Polski oraz ludność Żydowska podczas II wojny światowej.

W ostatnim spotkaniu uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Słubice - Krzysztof Dylicki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Słubice - Mariusz Bartos, Właściciel Pałacu w Słubicach - Sławomir Ambroziak, Proboszcz Parafii w Słubicach - Ksiądz Roman Batorski oraz przedstawiciel naszej jednostki - Michał Dylicki.

Podczas spotkania zgromadzeni obejrzeli film pt. Życie na krawędzi. Henryk Sławik - József Antall Senior. Po zakończeniu dużym zainteresowaniem cieszyły się książki pt. Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów oraz ww. film, które wraz z dedykacją można było nabyć od autora. Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Słubice - Krzysztofa Dylickiego, nasza jednostka obdarowana została takimi prezentami, wraz z indywidualną dedykacją Grzegorza Łubczyka.

Dołącz do nas
Google+