OSP Słubice
Obchody Święta Niepodległości w Słubicach

Obchody Święta Niepodległości w Słubicach

Dokładnie 98 lat temu, 11-go listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość.

Dziś, 11-go listopada, w rocznicę tych bardzo ważnych dla Polaków wydarzeń, w Słubicach odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Gminne obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w Kościele w Słubicach, która jednocześnie była Mszą odpustową, ponieważ dziś w Kościele Katolickim wspominamy Św. Marcina - Patrona Parafii. W Eucharystii udział wzięli m.in.: Krzysztof Dylicki - Wójt Gminy Słubice, Katarzyna Milczarek - Przewodnicząca Rady Gminy, Mariusz Bartos - Wiceprzewodniczący, poczty sztandarowe: OSP w Słubicach (Tomasz Zwierzchowski, Sebastian Chaber, Piotr Bogiel), OSP w Wiączeminie Polskim oraz Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Słubicach, druhowie z OSP w Słubicach (Marek Tarka, Marek Bogiel, Michał Dylicki, Piotr Kaczmarek, Przemysław Adamowicz, Tomasz Robak i Zbigniew Malejko), OSP w Łaziskach, OSP w Grzybowie oraz OSP w Wiączeminie Polskim, przedstawiciele Zespołu Ludowego Grzybowianki, Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Słubicach, mieszkańcy Gminy Słubice i mieszkańcy Gminy Iłów, a uroczystość uświetniała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach.

Po zakończeniu Mszy Świętej odbył się swoisty Marsz Niepodległości, który przemaszerował z Kościoła na cmentarz, pod mogiłę upamiętniającą cywili poległych podczas II Wojny Światowej, gdzie przedstawicielki KGW złożyły symboliczne kwiaty oraz zapaliły znicz.  Następnie orszak zatrzymał się przy "Grobie Nieznanego Żołnierza", gdzie również złożone zostały symboliczne wiązanki. Ostatnim "przystankiem" był Kopiec Powstańców Styczniowych. We wszystkich miejscach obok złożenia kwiatów miały miejsce apele poległych oraz modlitwy poprowadzone przez Proboszcza Parafii w Słubicach - Księdza Romana Batorskiego. Wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Kopcu Powstańców Styczniowych pełnili druhowie z Kawaleri Konnej OSP Roman Jabłoński i Sebastian Jabłoński.

Na zakończenie Marszu, Wójt Gminy Słubice - Krzysztof Dylicki podziękował wszystkim za przybycie i wyraził nadzieję, iż tego typu obchody Święta Niepodległości wpiszą się na stałe w kalendarz gminnych uroczystości.

Dołącz do nas
Google+