OSP Słubice
Tradycyjne wesele w Słubicach!

Tradycyjne wesele w Słubicach!

Dziś, 23-go października w Słubicach odbyła się przepiękna inscenizacja tradycyjnego Wesela Słubickiego. Trudu jej organizacji podjął się Zespół Ludowy Grzybowianki pod kierownictwem Edyty Piegowskiej.

Pierwsza część inscenizacji odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach, gdzie odbyły się zaloty, zmówiny oraz zaręczyny. Zespół przedstawił staropolskie, a w zasadzie starosłubickie obyczaje jakie towarzyszyły tym obrzędom.

Kolejnym punktem tego wydarzenia był przejazd bryczką oraz przemarsz z Biblioteki do Kościoła Parafialnego w Słubicach, a dalej do Strażnicy OSP w Słubicach. O tą część zadbali członkowie kawalerii konnej OSP.

Ostatnim, głównym punktem inscenizacji była biesiada, tradycyjne wesele w naszej strażnicy. Obok tradycyjnych przyśpiewek i zachowań, goście mogli spróbować regionalnych specjałów, przygotowywanych m.in. przez członkinie Zespołu. W trakcie trwania uroczystości, władze gminy - Wójt Krzysztof Dylicki i Przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Milczarek, na ręce kierownika Zespołu Edyty Piegowskiej, przekazali symboliczny prezent, który przyda się w pracy Zespołu.

Inscenizacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Na zaproszenie zespołu odpowiedziało około 300 osób!! Pokazuje to, iż należy bezwzględnie kultywować tradycję ludową i przekazywać ją młodym pokoleniom. Chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze gratulacje i podziękowanie za to wyjątkowe wydarzenie, za możliwość współpracy z wyjątkowym zespołem, a przede wszystkim z wyjątkowymi osobami, które go tworzą. Dziękujemy, że "chce Wam się chcieć"!!

W ramach współpracy z Zespołem, do zadań naszych druhów należało zapewnienie porządku przy Bibliotece oraz Strażnicy, zadbanie o płynność ruchu drogowego oraz zapewnienie bezpiecznego przemarszu i przejazdu korowodu ślubnego. Swoją cegiełkę do organizacji tej uroczystości dołożyła również Orkiestra Dęta OSP w Słubicach pod batutą kapelmistrza - Szymona Ogrzebacza. Obok tego wiele naszych druhen i druhów obserwowało samą inscenizację.

Dołącz do nas
Google+