OSP Słubice
XV Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych

XV Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych

Orkiestry Dęte są często częścią Ochotniczych Straży Pożarnych, realizują jednak zupełnie odmienne zadania.

W minioną niedzielę, 8 maja, w Nowych Proboszczewicach, w gminie Stara Biała miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla muzyków Orkiestr Dętych z terenu Powiatu Płockiego.

O tym, że w orkiestrach dętych drzemie jakaś siła mogli przekonać się wszyscy, którzy wybrali się do Nowych Proboszczewic na XV Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Wzięło w nim udział sześć orkiestr, a wygrała Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej. To było jej trzecie zwycięstwo z rzędu w przeglądzie.

W przeglądzie wzięły udział orkiestry z OSP Rębowo, Gminna Orkiestra Dęta ze Staroźreb, Gminna Orkiestra Dęta z Łącka, Orkiestra z płockiej „Siedemdziesiątki”, Orkiestra OSP Słubice i Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej. Wszystko zaczęło się od przemarszu orkiestr spod szkoły w Starych Proboszczewicach na plac przed domem strażaka w Nowych Proboszczewicach. Okazale prezentował się przemarsz Gminnej Orkiestry Dętej ze Staroźreb, której jako jedynej towarzyszyła grupa mażoretek „Loca”. Gdy wszystkie zespoły zebrały się już na miejscu przeglądu wspólnie wykonały utwór „Orkiestry dęte” pod batutą kapelmistrza orkiestry ze Starej Białej, Grzegorza Dębskiego.

W oficjalnej części Wójt Gminy Stara Biała, Sławomir Wawrzyński powitał gości, wśród, których byli m.in. Starosta Płocki Mariusz Bieniek, Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Małgorzata Struzik, Prezes ZOP ZOSP RP w Płocku Hilary Januszczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród Jan Boszko, Wójt Gminy Staroźreby Józef Stradomski, powiatowi i gminni radni. Specjalny list skierował Waldemar Pawlak, szef polskich strażaków-ochotników. Starosta Płocki Mariusz Bieniek oficjalnie otworzył przegląd i życzył wszystkim dobrej zabawy.

Występy orkiestr oceniało jury, w którym znaleźli się Mirosław Chilmanowicz, kapelmistrz najlepszej w Polsce i jednej z najlepszych w Europie orkiestr dętych, czyli Orkiestry OSP Nadarzyn, Adam Mieczykowski, dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej i Tomasz Kacprzak, muzyk, nauczyciel w płockiej szkole muzycznej.

Każda z orkiestr biorąca udział w przeglądzie wykonywała trzy utwory, w tym jeden polski. Publiczność, która licznie stawiła się na plac przed remizą, mogła usłyszeć m.in. największe szlagiery polskiej muzyki filmowej, zagraniczne przeboje czy nawet muzykę klasyczną. Po ponad dwóch godzinach jury udało się na naradę, a sceną zawładnęła orkiestra dęta OSP Nadarzyn. W blisko godzinnym koncercie pokazała dlaczego jest najlepszą orkiestrą w Polsce. Grała znakomicie, a publiczność nagradzała ją gromkimi owacjami.

Ostatecznie XV Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych wygrał zespół ze Starej Białej. Drugie miejsce zajęła orkiestra ze Staroźreb, a trzecie „Siedemdziesiątka”. Pozostałe uplasowały się na czwartym miejscu. – Było widać duże zaangażowanie wszystkich zespołów. Kapelmistrzowie starali się, żeby wszystko było jak najlepiej. Dzisiaj mieliśmy święto muzyki i pasji. Nie jest najważniejsze, kto jest pierwszy. Najważniejsze jest to, że ludzie chcą wspólnie grać i kochają muzykę. Dla lokalnych społeczności te orkiestry są bardzo ważne. Ubogacają je – mówił Adam Mieczykowski.

Laureaci trzech pierwszych miejsc z rąk Małgorzaty Struzik odebrali puchary ufundowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Z kolei Przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski wręczył puchary w imieniu Samorządu Powiatu Płockiego. Były też statuetki dla wszystkich orkiestr, podobnie jak dyplomy i nagrody pieniężne w takiej samej wysokości dla każdego zespołu. Nagrody finansowe dla orkiestr ufundował Samorząd Powiatu Płockiego. Specjalne nagrody otrzymali Waldemar Kidziun, dla kapelmistrza najdłużej prowadzącego orkiestrę, Stefan Stemborowski z orkiestry OSP Słubice, dla najstarszego muzyka i Amelia Kowalewska z orkiestry ze Starej Białej, dla najmłodszego muzyka. Specjalną nagrodę otrzymały też mażoretki ze Staroźreb. Z kolei Wójt Gminy Staroźreby, Józef Stradomski ufundował puchar i klarnet dla swojej orkiestry.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1048140281919692.1073742272.787565667977156&type=3

Dołącz do nas
Google+