OSP Słubice
Pożar lasu

Pożar lasu

Pogoda sprzyja pożarom lasów, wyschnięta ściółka oraz suche drzewa są idealnym materiałem, które w bardzo szybkim tempie przeniosą płomienie dalej.

Dziś, 24 maja o godzinie 10:49 otrzymaliśmy zgłoszenie z Miejskiego Stanowiska Kierowania o pożarze lasu w miejscowości Grzybów. Do akcji wyjechaliśmy zastępem GBA Mercedes-Benz Atego. Problemem było dotarcie na miejsce, ponieważ dym był niemal niewidoczny, a w zgłoszeniu nie było dokładnych danych jak dojechać do miejsca zdarzenia znajdującego się w środku lasu.

Po dotarciu na miejsce przystąpiliśmy do natychmiastowego gaszenia, w taki sposób aby nie pozwolić do rozprzestrzenienia się ognia dalej oraz uważając aby prąd wody nie został skierowany na idącą powyżej linię energetyczną.

Nie jest znana przyczyna pożaru, mogło być nią przypadkowe zaprószenie ognia od niedopałka papierosa lub zapłon od iskry z przechodzącej linii energetycznej.

Na zakończenie działań teren objęty pożarem oraz bezpośrednia jego okolica została po raz kolejny sprawdzona dla pewności czy nigdzie już nic się nie tli. Jest to bardzo ważne, ponieważ pożar mógłby rozpocząć się na nowo i spowodować jeszcze większe zagrożenie.

W działaniach wspomagały nas dwa zastępy z OSP Gąbin, jeden JRG 2 Płock oraz SLOp Toyota Hilux z naszej jednostki niezbędna do kierowania ruchem pojazdów na miejsce akcji. Było to bardzo ważne, ponieważ ewentualne rozprzestrzenienie się pożaru dalej mogło spowodować trudny do opanowania oraz powodujący ogromne zniszczenia pożar.

Dołącz do nas
Google+