OSP Słubice
Budynek mieszkalny zagrożony pożarem

Budynek mieszkalny zagrożony pożarem

Okres jesienno-zimowy to zawsze czas wzmożonych interwencji związanych z pożarami w przewodach kominowych, które niestety mogą być przyczyną pożarów całych budynków.

Dziś, 12-go grudnia w godzinach wieczornych dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie dotyczące pożaru w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym, w miejscowości Świniary, w gminie Słubice. Do zdarzenia zadysponowany został zastęp GBA z naszej jednostki.

Po dojeździe na miejsce sytuacja zdawała się być stabilna, z komina wydobywał się jedynie intensywny dym, a piec został wygaszony przez właściciela przed naszym przyjazdem. Działania prowadzone były jednocześnie w dwóch punktach. Ratownicy w szelkach asekuracyjnych udali się na dach, gdzie dokonywali czyszczenia przewodu. W tym samym czasie inni ratownicy wydobywali resztę palącego się opału z pieca oraz wybierali sadzę spadającą na dno komina.

W trakcie naszych działań na miejsce dotarł zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzona została temperatura komina, a przy pomocy detektora wielogazowego sprawdzono czy przypadkiem w domu nie doszło do ulatniania się tlenku węgla mogącego zagrażać mieszkańcom.

Po opróżnieniu pieca oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego ponownie sprawdzony został komin, a po stwierdzeniu braku zagrożenia ratownicy przystąpili do zwijania sprzętu oraz udali się w drogę powrotną do bazy.

Przypominamy o regularnym czyszczeniu przewodów spalinowych w kominach co może uchronić nas przed pożarem. W przypadku gdy dojdzie do pożaru sadzy w kominie lub zauważymy taką sytuację w innym budynku, może to objawiać się wydobywającym się z komina płomieniem, ewentualnie nadmiernym iskrzeniem, należy taki fakt niezwłocznie zgłosić na numer alarmowy 998 – Państwowa Straż Pożarna lub 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz poinformować mieszkańców budynku. Pożar sadzy może doprowadzić do pożaru konstrukcji dachu, a w efekcie do pożaru całego budynku.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – Osp w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

Więcej na: https://www.ospslubice.pl/budynek-mieszkalny-zagrozony-pozarem/

Dołącz do nas
Google+