OSP Słubice
Pracowity dzień strażaków – pożary i owady

Pracowity dzień strażaków – pożary i owady

Zagrożeń z jakimi walczą strażacy ratownicy jest bardzo dużo, niestety w dzisiejszym dniu nie dane im było odpocząć.

Dziś, 9-go sierpnia w godzinach porannych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się na ul. Polną w Słubicach, gdzie doszło do pożaru pozostałości po zbożu. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Na miejscu okazało się, iż płonie ściernisko, a wiejący wiatr sprzyjał rozwojowi pożaru. Z płomieniami próbowali walczyć mieszkańcy, ale niestety bez skutku. Podany został jeden prąd wody w natarciu i ogień został opanowany. Następnie teren został przelany przy pomocy linii gaśniczej oraz zroszony przy pomocy zraszaczy zamontowanych na pojeździe.

Kolejne zgłoszenie ze SK KM PSP w Płocku wpłynęło do nas w godzinach popołudniowych. Tym razem doszło do pożaru lasu w miejscowości Alfonsów. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Okazało się, iż w głębszej warstwie ściółki pozostał żar po wczorajszym pożarze. Mieszkańcy, którzy dostrzegli rozwijający się pożar zaczęli zasypywać pogorzelisko piaskiem, ale okazało się, iż nie do końca jest to skuteczne. Kiedy dotarliśmy na miejsce rozwinięta została linia główna z rozdzielaczem oraz jedna linia gaśnicza. Pogorzelisko po wczorajszym pożarze zostało ponownie przelane. W trakcie naszych działań dołączył do nas zastęp z 362[M]25 MAN TGS z JRG nr 2 w Płocku i ratownicy PSP wsparli nas w działaniach. Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

Kilkanaście minut po powrocie udaliśmy się do zdarzeń związanych z zagrożeniem ze strony owadów błonkoskrzydłych. Do zdarzeń udaliśmy się zastępem 369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit. Pierwsze ze zgłoszeń dotyczyło miejscowości Nowy Zyck, gdzie szerszenie zbudowały swoje gniazdo w pustej przestrzeni pnia drzewa, w sąsiedztwie budynku mieszkalnego. Kolejna interwencja dotycząca owadów podjęta została na ul. Osiedlowej w Słubicach, gdzie owady zbudowały swoje gniazdo w konstrukcji dachu budynku mieszkalnego. W tej sytuacji do podjęcia skutecznej interwencji niezbędne było użycie podnośnika z koszem, w tym celu na miejsce zadysponowany został zastęp 369[M]67 SH18 Star 29 z naszej jednostki. W celu dostępu do gniazda niezbędny był demontaż części pokrycia dachowego.

Po zakończonych działaniach zastępy wróciły do strażnicy.

Dołącz do nas
Google+