OSP Słubice
Ogień nie oszczędził ściółki

Ogień nie oszczędził ściółki

Utrzymujące się od dłuższego czasu temperatury na poziomie powyżej 30 stopni oraz brak opadów sprawiają, iż pożar w lesie może się bardzo szybko rozprzestrzenić.

Dziś, 8-go sierpnia w godzinach popołudniowych wpłynęła do nas informacja od mieszkańców o widocznym zadymieniu w okolicy lasu, w miejscowości Alfonsów. Fakt ten został zgłoszony do SK KM PSP w Płocku, a zastęp 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego udał się we wskazane miejsce. Już w trakcie dojazdu dało się zauważyć intensywny dym unoszący się nad lasem.

Kiedy dotarliśmy na miejsce okazało się, iż płonie ściółka leśna. Teren jaki objęty został pożarem to ok. 4000 – 5000 metrów kwadratowych. Rozwinięta została linia główna z rozdzielaczem oraz dwie linie gaśnicze. Po kilkunastu minutach udało się przyłapać pożar, tak aby nie rozprzestrzeniał się. Kolejnym krokiem było dokładne przelanie spalonego terenu. W tym celu rozwinięta została jeszcze jedna linia gaśnicza, a w działaniach wsparł nas zastęp 362[M]25 GCBA MAN TGS z JRG nr 2 w Płocku. Na miejsce dotarli również przedstawiciele Lasów Państwowych. Teren pożaru został dokładnie przelany, a newralgiczne miejsca zostały przekopane przy pomocy szpadli. Ostatecznie teren został ponownie sprawdzony, a po stwierdzeniu braku zagrożenia zastępy uzupełniły wodę w zbiornikach i udały się do swoich baz.

Apelujemy o zwracanie uwagi na to co dzieje się wokół nas. Taki niezauważony w porę pożar lasu może przerodzić się w trudny do opanowania kataklizm, który może stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego życia, zdrowia i mienia.

Dołącz do nas
Google+