OSP Słubice
Silne porywy wiatru narobiły wiele szkód

Silne porywy wiatru narobiły wiele szkód

Przewidywania meteorologów dotyczące wczorajszego dnia sprawdziły się i nad Polskę nadciągnęły nawałnice.

Wczoraj, 21-go czerwca we wczesnych godzinach wieczornych niebo nagle pociemniało, co wróżyło, że zmiany w pogodzie jakie były na ten dzień zapowiadane stają się faktem. Kilkanaście minut po godzinie 18:00 zaczęły wpływać do nas pierwsze zgłoszenia dotyczące szkód jakie wyrządzone zostały przez silne porywy wiatru. Do działań udały się trzy zastępy z naszej jednostki.

Do ratowników wpływały zgłoszenia o połamanych drzewach zalegających na drodze wojewódzkiej, drogach powiatowych i drogach gminnych w miejscowościach Grzybów, Słubice, Studzieniec, Rybaki, Piotrkówek, Świniary, Wymyśle Polskie, Juliszew, Nowosiadło, Wiączemin Polski oraz Nowy Wiączemin. Dodatkowo w kilku przypadkach doszło do zerwania linii energetycznych, a w miejscowościach Świniary i Nowy Wiączemin wiatr zerwał część pokrycia dachowego z budynków.
Po wielu godzinach działań ratownicy z OSP w Słubicach, OSP w Juliszewie i OSP w Wiączeminie Polskim wrócili do swoich strażnic.

Każdorazowo po tego typu nawałnicach na drzewach pozostają połamane gałęzie, cześć z nich nie jest groźna, ale część stanowi realne zagrożenie dla kierowców, pieszych lub mieszkańców gospodarstw rolnych. W przypadku zauważenia takiego zagrożenia należy je bezwzględnie zgłosić na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej – 998 lub numer alarmowy Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112.

W działaniach udział brały zastępy:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP Słubice
369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit – OSP Słubice
369[M]67 SH Star 29 – OSP Słubice
367[M]78 GLM Ford Transit – OSP Juliszew
367[M]96 GLM Ford Transit – OSP Wiączemin Polski

Dołącz do nas
Google+