OSP Słubice
Plagi pożarów lasów w Grzybowie ciąg dalszy…

Plagi pożarów lasów w Grzybowie ciąg dalszy…

Niestety kolejny raz doszło do pożaru w kompleksie leśnym w Grzybowie. Niestety ponownie nie jest to przypadkowy pożar, niestety znów mamy do czynienia z pożarem w prywatnej części lasu i niestety nadal nie udało się ustalić winnego tych zdarzeń.

Dziś, 9-go czerwca, około godziny 14:00 otrzymaliśmy dyspozycję ze Stanowiska Kierowania KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Grzybów, gdzie ponownie doszło do pożaru lasu. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Na miejscu zastaliśmy pożar głównie ściółki, ale część drzew zostało objętych płomieniami na wysokości ok. jednego metra. Teren jaki został objęty pożarem to ok 10 000 metrów kwadratowych. Po dokonaniu szybkiego rozpoznania rozwinięta została linia główna z kilku odcinków W-75, wraz z rozdzielaczem oraz dwie linie gaśnicze, każda po kilka odcinków W-52. Opanowanie sytuacji zajęło kilkanaście minut, następnie trwała żmudna praca związana z dogaszaniem i przelewanie terenu. W działaniach wsparł nas zastęp 369[M]69 GCBA MAN TGS z OSP w Gąbinie.

Po zakończeniu dogaszania i przelewania terenu, został on ponownie sprawdzony, czy gdzieś przypadkiem jeszcze nie pozostało jakieś zarzewie ognia, które mogłoby doprowadzić do kolejnego pożaru.

Kończąc działania zastępy udały się, aby uzupełnić wodę w zbiorniku, niestety brakło jej w sieci wodociągowej. Zapadła decyzja o dotankowaniu ze stawu, który znajduje się przy Pałacu w Słubicach. Było to możliwe dzięki uprzejmości właściciela. Przy pomocy pompy pływającej woda w zbiorniku została szybko uzupełniona i pojazd gotowy był do podejmowania kolejnych ewentualnych interwencji.

Kolejny raz zwracamy się z prośbą do wszystkich, szczególnie okolicznych mieszkańców o monitorowanie sytuacji oraz zwracanie uwagi na dziwnie zachowujące się osoby poruszające się po terenach leśnych. Niestety jesteśmy niemal pewni, iż wszystkie zdarzenia do jakich dochodziło w lasach na terenie Grzybowa są dziełem ludzkich rąk. Dalsze takie działania mogą doprowadzić do tragedii.

Zastępy na miejscu działań:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Słubice
369[M]69 GCBA MAN TGS - OSP w Gąbinie

Dołącz do nas
Google+