OSP Słubice
Rozpoczął się sezon na owady błonkoskrzydłe

Rozpoczął się sezon na owady błonkoskrzydłe

Koniec wiosny i początek lata są czasem wzmożonej aktywności owadów błonkoskrzydłych, z których najgroźniejsze, dla ludzkiego życia i zdrowia, są szerszenie.

Dziś, 4-go czerwca wpłynęło do nas pierwsze w tym roku zgłoszenie dotyczące zagrożenia związanego z obecnością owadów błonkoskrzydłych. Dyżurny SK KM PSP w Płocku skierował zastęp z naszej jednostki do miejscowości Budy Stare, w gminie Słubice. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem 369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit.

Na miejscu okazało się, iż będziemy mieć do czynienia z gniazdem, a w zasadzie gniazdami, os. Zlokalizowane były one na poddaszu budynku mieszkalnego. Przy pomocy drabiny ratownik w kombinezonie ochronnym dostał się na wysokość, na jakiej znajdowały się gniazda. Następnie ogłuszył owady przy pomocy środka chemicznego i zebrał gniazda do przygotowanego worka.

Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

W związku z tym, iż największą aktywność owady osiągać będą w lipcu i w sierpniu przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące podejmowania interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów.

Przede wszystkim, pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się do gniazda na własną rękę, bez odpowiedniego ubioru i wyposażenia. Działając niewłaściwie możemy spowodować zagrożenie dla siebie i bliskich. W momencie kiedy owady stanowią zagrożenie, ponieważ w gospodarstwie domowym znajdują się dzieci, osoby starsze lub ich gniazda zlokalizowane są w budynku mieszkalnym, stanowi to podstawę do podjęcia interwencji przez straż pożarną. Co ważne taka interwencja może również zostać podjęta gdy zagrożenie występuje w budynkach użyteczności publicznej lub przy drogach i ścieżkach, którymi poruszają się ludzie.

W celu zgłoszenia zagrożenia związanego z owadami błonkoskrzydłymi należy skontaktować się ze Stanowiskiem Kierowania Państwowej Straży Pożarnej, właściwej dla miejsca zamieszkania - w przypadku Gminy Słubice, z SK KM PSP w Płocku. Dzwonimy pod numer alarmowy 998. Podczas połączenia należy podać dyspozytorowi wszelkie niezbędne informacje i dokładny opis zagrożenia. Bardzo istotne jest, kiedy umiejscowienie gniazda, chociaż ogólne, jest wcześniej ustalone przez mieszkańców. Przed interwencją straży należy się również zaopatrzyć w specjalny środek chemiczny "Na owady błonkoskrzydłe, szerszenie i osy", który dostępny jest w sklepach na terenie Słubic. W zależności od wielkości lub ilości gniazd potrzebny jest jeden, dwa lub trzy środki.

Bez zgłoszenia zagrożenia do Państwowej Straży Pożarnej, zgodnie z procedurami, nie możemy udać się do takiego zgłoszenia. Warto również przypomnieć, iż owady są mniej aktywne w porach wieczornych i nocnych, dlatego też interwencje takie podejmowane są najczęściej w godzinach wieczornych, chyba że sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji.

Dołącz do nas
Google+