OSP Słubice
Pożar w lesie

Pożar w lesie

Zagrożenie pożarowe w lasach określane jest jako duże lub bardzo duże, co sprawia, że ogień może się bardzo szybko rozprzestrzeniać.

Dziś, 11-go maja w godzinach popołudniowych wpłynęła do nas informacja o pożarze lasu w miejscowości Grzybów, w gminie Słubice. Informacja ta została przekazana do SK KM PSP w Płocku, a zastęp GBA 369[M]21 Mercedes-Benz Atego udał się na miejsce.

Na miejscu zastaliśmy rozprzestrzeniający się, szczęśliwie powoli, ogień, który objął teren kilkunastu arów, czyli ponad tysiąc metrów kwadratowych. Po szybkim rozpoznaniu rozwinięta została linia główna oraz dwie linie gaśnicze. Dodatkowo w użyte zostały tłumice, aby zahamować rozwój pożaru. Po kilkunastu minutach ogień został przyłapany, w taki sposób, iż nie rozprzestrzeniał się na większy teren. Ugaszone zostały drzewa, które objął ogień, a następnie teren był stopniowo i dokładnie przelewany. W trakcie działań dołączyły do nas zastępy z JRG nr 2 w Płocku. Ostatnim punktem było ponowne sprawdzenie, czy gdzieś przypadkiem jeszcze nie tli się ogień. Szczęśliwie w ostatnim etapie ratownikom pomógł deszcz, który akurat zaczął obficie padać. Na miejscu obok strażaków pojawił się również patrol policji z Komisariatu Policji w Gąbinie.

Po zakończeniu działań zastępy uzupełniły wodę w zbiorniku i wróciły do strażnicy.

Apelujemy o zwracanie szczególnej uwagi na to co dzieje się w lasach. Wysuszona ściółka oraz drzewa są podatne na szybkie pochłonięcie przez ogień, a niezauważony w porę pożar lasu w sprzyjających warunkach może mieć tragiczne konsekwencje.

Zastępy na miejscu działań:

GBA 369[M]21 Mercedes-Benz Atego – OSP Słubice
GBA 362[M]21 MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku
GCBA 362[M]25 MAN TGS – JRG nr 2 w Płocku

Dołącz do nas
Google+