OSP Słubice
Spłonęło kilka hektarów traw i zarośli

Spłonęło kilka hektarów traw i zarośli

Niestety pożary traw stają się plagą, niestety ich skala z roku na rok jest większa, a co za tym idzie zwiększa się niebezpieczeństwo dla ludzkiego życia, zdrowia i mienia.

Dziś, 13-go kwietnia, w godzinach popołudniowych, otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Wiączemin Polski, w gminie Słubice, gdzie doszło do pożaru traw. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Bezn.

Kiedy dotarliśmy na miejsce, zastaliśmy rozwijający się pożar traw, zarośli oraz drzew, które znajdowały się na tym terenie. Na pierwszy rzut oka widać było, że niezbędne będzie wsparcie w postaci kolejnych zastępów. Na miejsce skierowani zostali ratownicy z OSP w Gąbinie oraz JRG nr 2 w Płocku. Przy silnych porywach wiatru ogień szybko się rozprzestrzeniał i ratownicy potrzebowali kilku godzin, aby uporać się z zagrożeniem. Podane zostały liczne prądy gaśnicze, jednak co chwilę w innym miejscu pojawiał się ogień. Dodatkowo w tym rejonie znajdowało się kilka budynków, które szczęśliwie ogień ominął. Niestety według różnych szacunków spaleniu uległo co najmniej 5 ha traw i zarośli. Był to jeden z większych pożarów traw na tym terenie w ciągu ostatnich lat.

Apelujemy, aby nie wypalać traw. Jest to nielegalne, niekorzystne dla środowiska, a co najgorsze niebezpieczne! W przypadku wystąpienia pożaru trawy, należy to niezwłocznie zgłosić na numery alarmowe 998 lub 112. Szybka reakcja może uchronić przed rozprzestrzenieniem się ognia i dużymi stratami.

W działaniach brały udział następujące zastępy:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP Słubice
369[M]06 GCBA MAN TGM – OSP Gąbin
369[M]69 GCBA MAN TGS – OSP Gąbin
369[M]33 SLOp Nissan Navara + przyczepka z quadem – OSP Gąbin
369[M]25 GCBA MAN TGS – JRG nr 2 w Płocku

Dołącz do nas
Google+