OSP Słubice
Pożar sadzy w budynku mieszkalnym

Pożar sadzy w budynku mieszkalnym

Sezon grzewczy trwa, a drożność przewodów kominowych w wielu przypadkach nie jest sprawdzana systematycznie. Może to prowadzić do takich sytuacji.

Dziś, 22-go lutego, w godzinach wieczornych otrzymaliśmy dyspozycję, aby udać się do miejscowości Grzybów, w gminie Słubice, gdzie doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy płomień oraz dużą ilość iskier jakie wydobywały się z przewodu kominowego. W związku z tym, iż pokrycie dachowe stanowiła papa, a drewniana konstrukcja dachu mogła również stanowić pożywkę dla ognia na miejsce skierowane zostały kolejne zastępy, z JRG nr 2 w Płocku i OSP w Gąbinie. W celu zabezpieczenia rozwinięta została jedna linia gaśnicza, w razie konieczności podjęcia działań gaśniczych. W pierwszej kolejności ratownicy przy pomocy drabiny dostali się na wysokość komina, następnie nałożyli na jego wylot sito kominowe oraz wygasili palenisko w piecu. Kolejnym etapem było sprawdzenie poddasza budynku, czy nie doszło do rozszczelnienia komina i zapłonu. Następnie przy pomocy sprzętu używanego przez kominiarzy, przewód kominowy został przeczyszczony, a żarzące się jeszcze sadze wyniesione na zewnątrz. Komin i jego okolica zostały sprawdzone przy pomocy kamery termowizyjnej. Po pewnym czasie oczekiwania została podjęta decyzja o zakończeniu działań, ponieważ temperatura zewnętrzna przewodu zaczęła spadać.

Apelujemy o sprawdzanie drożności przewodów spalinowych oraz zwracanie uwagi na to czy przypadkiem nie doszło do zapłonu sadzy. Dzięki wcześnie dostrzeżonemu pożarowi sadzy i szybko podjętym działaniom można uchronić się przed pożarem budynku. Zwracajmy uwagę na to co dzieje się dokoła nas, być może to by będziemy pierwszymi, którzy dostrzegą takie niebezpieczeństwo u sąsiadów i zaalarmują ich o zagrożeniu.

Po zakończonych działaniach zastępy wróciły do strażnic.

W działaniach brały udział zastępy:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach
362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku
369[M]06 GCBA MAN TGM – OSP w Gąbinie

Dołącz do nas
Google+