OSP Słubice
Wybuchł gaz w budynku mieszkalnym w Słubicach

Wybuchł gaz w budynku mieszkalnym w Słubicach

Niestety czarna seria związana z pożarami budynków mieszkalnych i wybuchami gazu, w na terenie gminy Słubice, trwa. W minioną sobotę doszło do pożaru budynku mieszkalnego w innej miejscowości gminy, a kilka miesięcy wcześniej doszło do wybuchu gazu.

Dziś, 13-go listopada, kilkanaście minut po godzinie 14:00, do dyżurnego PSP w Płocku wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym, przy ul. Osiedlowej w Słubicach. W zgłoszeniu mowa również była o osobach poszkodowanych.

Do zgłoszenia udaliśmy się zastępami 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego, 369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit oraz jako wsparcie 369[M]68 SLKw Daewoo Lublin.

Kiedy docieraliśmy na miejsce dotarła do nas informacja, iż na miejsce udają się dwa śmigłowce LPR, jak się okazało z Płocka i Łodzi. Na miejscu zastaliśmy budynek, w którym wyrwane były dwa okna, skąd też wydobywał się dym. Jak się szybko dowiedzieliśmy w budynku znajdowały się 4 osoby, z czego dwójka to dzieci w wieku 3 lat i 8 miesięcy. Wszystkie osoby były już ewakuowane poza budynek, pomocy w pierwszej kolejności udzielili sąsiedzi i pracujący nieopodal robotnicy. Do naszych zadań należało jednocześnie zająć się poszkodowanymi, przystąpić do ugaszenia ognia, skąd wyciągnięta została butla gazowa, a kolejna wyniesiona została z innego pomieszczenia, oraz zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowców LPR. Jeden ze śmigłowców wylądował w sąsiedztwie budynku, w którym doszło do wybuchu, natomiast drugi na zlokalizowanym nieopodal boisku szkolnym. Na miejsce skierowane zostały również 3 zespoły ratownictwa medycznego oraz zastępy z JRG nr 2 w Płocku.

Finalnie trzylatkowi nic się nie stało i został przekazany pod opiekę rodziny, natomiast drugie dziecko oraz dwie kobiety w wieku 80 i 63 lata zostali ciężko poparzeni. Dziecko przetransportowane zostało śmigłowcem do szpitala w Łodzi, starsza z kobiet przetransportowana została również śmigłowcem do szpitala w Płocku, a druga z kobiet przewieziona została karetką pogotowia do szpitala w Sochaczewie, skąd, jak się dowiedzieliśmy, ponownie karetką przetransportowana została do Warszawy, a następnie samolotem LPR do Siemianowic Śląskich. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy młodsza z kobiet próbowała ratować młodsze dziecko i została wypchnięta siłą wybuchu z dzieckiem na rękach.
Po zajęciu się poszkodowanymi i przekazanie ich pod opiekę ratowników i lekarzy, wspólnie z ratownikami PSP przystąpiliśmy do wynoszenia na zewnątrz spalonych mebli i sprzętów oraz rozebrania tlącej się jeszcze miejscami boazerii. Następnie całość wydobyta z budynku spalonych rzeczy została przelana. Następnie dwa okna uszkodzone przez wybuch zostały zabezpieczone plandekami. Ostatnim zadaniem dla nas było oświetlenie miejsca zdarzenia, gdzie swoje czynności prowadzili policjanci oraz prokurator.

Wiemy, że doszło do wybuchu gazu, nie jest jednak jeszcze potwierdzone w jaki sposób gaz wydostał się z butli. Jedno z pomieszczeń spłonęło doszczętnie, trzy inne są lżej zniszczone. Szczęśliwie konstrukcja budynku nie ucierpiała i po remoncie nadawał on się będzie do dalszego zamieszkania.

Służby na miejscu zdarzenia:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP Słubice
369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit – OSP Słubice
369[M]68 SLKw Daewoo Lublin – OSP Slubice
362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku
362[M]25 GCBA MAN TGS – JRG nr 2 w Płocku
362[M]60 SLRr Nissan Navara – JRG nr 2 w Płocku
LPR Ratownik 18 – Baza Płock
LPR Ratownik 16 – Baza Łódź
3 x ZRM – Stacja Iłów, Stacja Gąbin, Stacja Sochaczew
3 x Policja – KP w Gąbinie, KMP w Płocku
Prokurator

Informacje w mediach ogólnokrajowych:

https://kontakt24.tvn24.pl/wybuch-i-pozar-w-domu-jednorodzinnym-8-miesieczne-dziecko-i-dwie-kobiety-w-szpitalu,246151.html

https://warszawa.tvp.pl/34795853/13112017

Dołącz do nas
Google+