OSP Słubice
Wielkie gniazdo szerszeni na poddaszu

Wielkie gniazdo szerszeni na poddaszu

Okres aktywności szerszeni dobiega końca, jednakże owady, które swoje gniazda wybudowały w okolicach przebywania ludzi dają się teraz bardziej we znaki i stają się groźne.

Dziś, 26-go sierpnia otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Rybaki, gdzie zagrożenie dla mieszkańców stanowią szerszenie. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem 369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit.

Na miejscu okazało się, iż owady wybudowały swoje gniazdo na poddaszu nowo wybudowanej części budynku mieszkalnego. Gniazdo to było największym z jakim mięliśmy do czynienia w tym sezonie. Dodatkowo pełne było ono owadów, które były znacznej wielkości. Aby dostać się na wysokość gniazda niezbędna była drabina. Ratownicy w kombinezonach ochronnych zdjęli gniazdo w worek ogłuszając owady specjalnym środkiem chemicznym. Dodatkowo sprawdzono pozostałą część tego budynku oraz przestrzeń między dachem a jego konstrukcją.

Szerszenie w pobliżu miejsc, w których przebywają ludzie, w tym małe dzieci i osoby starsze, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeżeli takie zagrożenie zostanie zauważone, fakt ten zgłosić można pod numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej – 998. Należy dokładnie opisać sytuację dyżurnemu, który podejmuje decyzję o zadysponowaniu jednostki. Ostrzegamy, przed próbami likwidacji gniazd na własną rękę. Taka próba może zakończyć się tragicznie.

Dołącz do nas
Google+