OSP Słubice
Szerszenie, szerszenie, szerszenie

Szerszenie, szerszenie, szerszenie

Ostatnimi dniami notujemy kolejną falę wzmożonej aktywności owadów błonkoskrzydłych. Są od bardziej aktywne i stanowią większe zagrożenie.

Dziś, 14-go sierpnia otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby podjąć działania mające na celu likwidację gniazd szerszeni. Do dyżurnego wpłynęły w dniu dzisiejszym, aż trzy zgłoszenia, w miejscowościach Świniary, Łaziska i Grzybów w gminie Słubice.

Do zgłoszeń udaliśmy się zastępem 369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit.

W miejscowości Świniary, szerszenie znajdowały się w drzewie, tuż przy budynku mieszkalnym i przy drodze publicznej. Ratownik w kombinezonie ochronnym ogłuszył owady środkiem chemicznym, a następnie częściowo usunął gniazdo. Pozostała jego część znajdowała się głęboko w pniu drzewa.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy była miejscowość Łaziska. Tym razem szerszenie zbudowały swoje gniazdo w pustej przestrzeni między belkami słomy. Niewielki stóg zlokalizowany był w bezpośrednim sąsiedztwie podwórka i budynków. O istnieniu gniazda owadów gospodarz dowiedział się w chwili, kiedy chciał wziąć jedną z belek. Przy pomocy środka chemicznego owady zostały ogłuszone, a następnie ratownicy w kombinezonach ochronnych delikatnie rozebrali stóg i usunęli z niego gniazdo.

Ostatnim miejscem jakie odwiedzili dziś nasi ratownicy była miejscowość Grzybów. Tym razem mięliśmy do czynienia z dwoma gniazdami, obydwa znajdowały się w sąsiedztwie budynku mieszkalnego. Jedno z nich znajdowało się w budynku gospodarczym, było ono niewielkie, ale znajdowało się w nim zaskakująco dużo owadów. Drugie gniazdo znajdowało się w pniu drzewa i aby dostać się do niego niezbędne było wybicie części spróchniałej kory. W obydwu przypadkach ratownicy w kombinezonach ochronnych ogłuszyli owady przy pomocy środka chemicznego i usunęli gniazdo.

Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

Dołącz do nas
Google+