OSP Słubice
Znów pożar lasu… i znów w Grzybowie

Znów pożar lasu… i znów w Grzybowie

Pożary lasów w Grzybowie są plagą. Czy uda się wreszcie złapać podpalacza, który to prawdopodobnie jest sprawcą dotychczasowych pożarów?

W lasach na terenie województwa mazowieckiego panuje średnie zagrożenie pożarowe. Niestety w takich warunkach, nieopanowany w porę pożar, może wymknąć się spod kontroli.

Dziś, 9-go sierpnia w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Grzybów, gdzie doszło do pożaru lasu.

Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy płonącą, a miejscami intensywnie tlącą się, ściółkę. Opalone były drzewa do wysokości około metra. Rozwinięta została linia główna z odcinka węża W-75 oraz dwie linie gaśnicze, po kilka odcinków węża W-52 każda. Dość szybko udało się przyłapać ogień, tak aby nie rozprzestrzeniał się dalej, jednakże ściółka bardzo intensywnie się tliła i trzeba było bardzo dokładnie przelać teren, aby nie doszło do ponownego rozgorzenia ognia. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł również ciężki zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Teren został bardzo dokładnie przelany oraz wielokrotnie sprawdzony. Pożar szczęśliwie nie objął dużego terenu, ale rozchodził się stopniowe we wszystkich kierunkach.

Po zakończeniu działań zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i wrócił do strażnicy.

Seria pożarów na Grzybowie nadal trwa. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to robota podpalacza. Szczęśliwie do tej pory nikt nie ucierpiał, ale niestety ogień niszczy duże tereny leśne. Apelujemy do wszystkich, aby zwracać szczególną uwagę na to co dzieje się wokół nas, szczególnie w lasach w Grzybowie. Być może wspólnymi siłami uda się ująć podpalacza. Przypominamy, że w przypadku zauważenia podejrzanie zachowującej się osoby na terenie lasu w Grzybowie należy zgłosić ten fakt na numer alarmowy Policji – 997. Jeżeli natomiast dojdzie do pożaru, widoczny będzie dym lub ogień należy niezwłocznie dzwonić na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej – 998.

Zastępy działające na miejscu pożaru:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Słubice
362[M]25 GCBA MAN TGS - JRG nr 2 w Płocku

Dołącz do nas
Google+