OSP Słubice
Duży pożar zboża i lasu w Luszynie

Duży pożar zboża i lasu w Luszynie

Upały, jakie w ostatnich dniach utrzymują się nad Polską, skutkują tym, iż lasy, trawy i zboża są bardzo podatne na ogień, nawet od niewielkiej iskry.

Wczoraj, 4-go sierpnia w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Luszyn, gmina Pacyna, w powiecie gostynińskim, gdzie doszło do bardzo dużego pożaru zboża na pniu. Pożar wybuchł ok. godziny 15:00. Rozpoczął się prawdopodobnie od prasy rolującej bele słomy. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, a w sąsiedztwie pożaru znajdował się las.

Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Pierwszy etap działań strażaków polegał na ugaszeniu ognia, który trawił zboże na pniu oraz ściernisko. Niestety za sprawą silnego wiatru, ogień przeniósł się do pobliskiego lasu. Istniało duże zagrożenie, że ogień będzie bardzo szybko rozprzestrzeniał się w kompleksie leśnym. W związku z tym Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa podjęło decyzję o skierowaniu na miejsce działań dodatkowych sił.

Kiedy dotarliśmy na miejsce udaliśmy się do punktu przyjęcia sił i środków, który zorganizowany został na drodze przyległej do objętego pożarem pola.

Do naszych zadań należał dowóz wody od punktu czerpania wody, przy cysternie JRG Gostynin, do samochodów zlokalizowanych na skraju lasu, od których to rozciągnięte były liczne linie gaśnicze. Dodatkowo nasi ratownicy wspierali strażaków z innych zastępów przy działaniach gaśniczych w lesie. Aby zrealizować dowóz należało pokonać znaczny dystans po polu, na którym czekały niespodzianki w postaci głębokich bruzd. Nasza jednostka przez kilka godzin realizowała powierzone jej zadania, aż do momentu, kiedy dowódca podjął decyzję o odesłaniu zastępu do bazy.

Z rejonu operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, do pożaru w miejscowości Luszyn skierowane zostały zastępy:

362[M]90 SLRr Nissan Navara – JRG nr 2 w Płocku
369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP Słubice
369[M]06 GCBA MAN TGM - OSP Gąbin
369[M]09 GCBA Jelcz - OSP Gąbin
369[M]48 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Łąck
367[M]70 GBA Renault – OSP Kamień Stary

Finalnie ogień strawił ok. 40 ha zboża i ścierniska oraz ok. 3 ha lasu. Na miejsce zdarzenia skierowane zostały zastępy z powiatów gostynińskiego, płockiego, łowickiego i kutnowskiego. W sumie na miejscu pracowało niespełna 30 zastępów straży pożarnej i ponad 100 ratowników. Z żywiołem walczył również samolot gaśniczy Dromader.

Więcej zdjęć pod adresami:
http://www.tabodesign.com/blog/pozar-mazowsze-luszyn/
http://terazgabin.pl/2017/08/05/ogromny-pozar-luszynie-akcji-strazacy-gminy-gabin-zdjeciafilm/

Dołącz do nas
Google+