OSP Słubice
Pożar lasu w Grzybowie

Pożar lasu w Grzybowie

Panująca aura sprzyja niestety wzrostowi zagrożenia pożarowego w lasach. Brak opadów przez kilka dni, wysokie temperatury i palące słońce sprawiają, że w lesie ciężko jest o wilgoć.

W ostatniej fazie działań przy szerszeniach w miejscowości Juliszew otrzymaliśmy telefon od jednego z mieszkańców gminy, który informował o dymie w miejscowości Grzybów. Nie miał on jednak pewności co się dzieje i znajdował się on w znacznej odległości od tego miejsca, a informacja dotarła do niego drogą pantoflową.

Biorąc pod uwagę pogodę, stwierdziliśmy, iż nie można bagatelizować takiej ifnormacji, ale trzeba ją dokładniej rozpoznać. Szybko zakończyliśmy działania w Juliszewie i zaczęliśmy kierować się do strażnicy. Już po kilku kilometrach zauważyliśmy dużą ilość dymu, jaka wydobywała się właśnie z okolicy wskazanej przez mieszkańca. W tym samym czasie otrzymaliśmy dyspozycję ze SKKM w Płocku, aby udać się do miejscowości Grzybów gdzie doszło do pożaru lasu. Niezwłocznie udaliśmy się do strażnicy, gdzie część ratowników przesiadła się z jednego wozu do drugiego, a pozostała część uzupełniła skład.

Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Kiedy dojechaliśmy na miejsce zastaliśmy płonącą ściółkę leśną oraz ogień dochodzący do połowy wysokości niewielkich drzew. Szybko przystąpiliśmy do rozwinięcia linii głównej z dwóch odcinków W-75 oraz dwóch linii gaśniczych po kilka odcinków W-52. Pożar obejmował już znaczną powierzchnię ok. 1000 m kw i w pierwszej kolejności należało go przyłapać, co udało się dość szybko, lecz miejscami ponownie pojawiały się płomienie. W działaniach wsparł nas zastępem GBA Star z OSP w Łaziskach, który zaczął dogaszanie od drugiej strony pożaru. Następnie na miejsce dotarły również GCBA MAN z OSP w Gąbinie, GCBA MAN i GBA MAN z JRG nr 2 w Płocku. Miejsce pożaru i jego okolice należało dokładnie przelać aby uniknąć ponownego rozgorzenia ognia.

Po zakończonych działaniach, teren został ponownie sprawdzony, a zastępy uzupełniły wodę w zbiorniku i wróciły do swoich baz.

Apelujemy o rozwagę w lasach oraz o obserwowanie tego co dzieje się dokoła nas. W przypadku podejrzenia pożaru, zauważenia dużej ilości dymu lub ognia należy to niezwłocznie zgłosić pod numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej - 998. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie, zdrowie lub mienie.

Siły i środki na miejscu działań:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Słubice
GBA Star - OSP Łaziska
362[M]21 GBA MAN TGM - JRG nr 2 w Płocku
362[M]25 GCBA MAN TGS - JRG nr 2 w Płocku
369[M]06 GCBA MAN TGM - OSP Gąbin

Dołącz do nas
Google+