OSP Słubice
Akcja gaśnicza w trudnym terenie

Akcja gaśnicza w trudnym terenie

Rok 2016 dobiega końca, wydawałoby się, iż ostatnie jego dni powinny być spokojne, jednak życie pokazuje, że może być inaczej.

Dziś, 30-go grudnia w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję z MSK w Płocku, aby udać się do miejscowości Leonów, w gminie Słubice, gdzie doszło do pożaru.

Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego oraz jako wsparcie zastępem 369[M]53 SLOp Toyota Hilux.

Pierwszym problemem jaki napotkaliśmy było zlokalizowanie pożaru, od strony naszego dojazdu był on niestety mało widoczny. Okazało się, iż płonie pustostan, który znajduje się między terenami podmokłymi, łąkami i lasem. Kiedy udało się go namierzyć napotkaliśmy na kolejny problem. Do miejsca można było dostać się jedynie pieszo po pokonaniu kilkuset metrów w trudnym podmokłym terenie. Bezcenna w tym przypadku okazała się pomoc druhów naszej jednosrki, którzy własnymi samochodami pomogli zlokalizować możliwy dla małego samochodu dojazd. Zapadła decyzja o przetransportowaniu pompy szlamowej na miejsce pożaru samochodem terenowym i czerpanie wody ze studni. Niestety wody było niewiele, ale szczęśliwie ciągle "nachodziła" ona do zbiornika. Działania w znacznej części polegały na uniemożliwieniu rozwoju pożaru poza teren obiektu oraz sukcesywne rozbieranie elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie. Po żmudnej, trwającej kilka godzin akcji udało się ugasić pożar. Obok nas na miejscu działały zastępy 362[M]21 GBA MAN TGM i 362[M]25 GCBA MAN TGS z JRG nr 2 w Płocku. W zapasie, na samochodach znajdowała się duża ilość wody, której niestety w tej sytuacji nie można było użyć do likwidacji zagrożenia.

Po zakończeniu działań zastępy wróciły do strażnicy.

SiŚ na miejscu zdarzenia:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP w Słubicach
369[M]53 SLOp Toyota Hilux - OSP w Słubicach
362[M]21 GBA MAN TGM - JRG nr 2 w Płocku
362[M]25 GCBA MAN TGS - JRG nr 2 w Płocku

 

Dołącz do nas
Google+