OSP Słubice
Pożar poszycia leśnego

Pożar poszycia leśnego

Ściółka leśna, łąki oraz otoczenie jest bardzo wysuszone w związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami i słoneczną pogodą.

Dziś, 11 września we wczesnych godzinach porannych jeden z naszych strażaków otrzymał telefon od mieszkańca gminy, o widocznej na niebie łunie i ciemnym dymie unoszącym się, tak przynajmniej się wydawało, nad lasem. Osoba ta nie była pewna czy to pożar, dlatego też nie chciała zgłaszać tego na numer alarmowy, ponieważ mogłoby okazać się, iż jest to fałszywy alarm. Nasz strażak, prywatnym samochodem, pojechał we wskazane mniej więcej miejsce. W pierwszym momencie nie dostrzegł wspomnianej łuny, ale po chwili przeszukiwania nieba zauważył czarny dym. Udał się tam i zlokalizował pożar poszycia leśnego w miejscowości Alfonsów. Fakt ten został zgłoszony do Miejskiego Stanowiska Kierowania.

Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy pożar poszycia leśnego, co nie było już dla nas zaskoczeniem. Dokonane zostało szybkie rozpoznanie, prawdopodobnie poszycie paliło się od kilku godzin. Szczęśliwie w obrębie pożaru znajdowało się niewiele drzew, które mogłyby spowodować rozprzestrzenienie się ognia po wierzchołkach. Rozwinięta został linia główna zakończona rozdzielaczem oraz dwie linie gaśnicze. Pożar został bardzo szybko opanowany i przystąpiono do dogaszania i przelewania terenu. W międzyczasie na miejscu pojawiła się sąsiednia jednostka OSP Łaziska zastępem GLBM Star 29. Podali oni wodę z działka dachowego.

Przed zakończeniem działań teren został ponownie dokładnie sprawdzony, zastęp dotankował wodę w do zbiornika. Część terenu i terenu przyległego został przelany przy pomocy linii szybkiego natarcia.

Po zakończeniu działań zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i wrócił do strażnicy.

W naszym regionie od dłuższego czasu panuje susza. Wysoka temperatura, palące słońce oraz brak opadów prowadzi do wysychania ściółki w lasach, łąk i nieużytków. Zwracajmy szczególną uwagę na to co dzieje się dokoła nas. Pożar zauważony w odpowiednim momencie może zostać szybko opanowany bez strat materialnych. Zagrożenia tego typu należy kierować na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej - 998, lub w ostateczności do strażaków z miejscowej jednostki.

Dołącz do nas
Google+