OSP Słubice
Trzy pożary lasu w Grzybowie

Trzy pożary lasu w Grzybowie

Ściółka leśna jest mocno wysuszona, każda, nawet najmniejsza iskra może doprowadzić do pożaru, który biorąc pod uwagę wiatr może bardzo szybko się rozprzestrzenić.

Dziś, 13 czerwca, w godzinach przedpołudniowych zostaliśmy zadysponowani przez MSK w Płocku do miejscowości Grzybów, gdzie palił się las.

Do zdarzenia udaliśmy się zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego. Dodatkowym wsparciem był zastęp 369[M]50 SLKw Daewoo Lublin.

Poruszając się w kierunku Grzybowa, zatrzymaliśmy się przy płonącej ściółce leśnej na powierzchni ok. 0,04 ha, gdzie jednak nikogo nie było. Pożar został szybko przyłapany z linii szybkiego natarcia. Okazało się, iż to nie był pożar, do którego byliśmy dysponowani. Kilkaset metrów dalej, również w Grzybowie i również przy drodze płonęła ściółka, ale na zdecydowanie większym terenie ok. 0,4 ha. Rozwinięta została linia szybkiego natarcia, linia główna z jednego odcinka W-75, zakończona rozdzielaczem i linia gaśnicza z trzech odcinków W-52. Dodatkowo w ruch poszły również tłumice. Pożar został przyłapany i przystąpiliśmy do dogaszania terenu.

Wsparciem dla nas miał być zastęp z OSP w Gąbinie, jednak w czasie jazdy wpłynęło zgłoszenie o pożarze, również lasu, przy tej samej drodze, ale w miejscowości Słubice, na tyłach ul. Płockiej, przy granicy z miejscowością Grzybów. Zastęp 369[M]06 GCBA MAN z OSP w Gąbinie zajął się tym pożarem, którego obszar to ok. 0,06 ha.

Jako wsparcie wodne dla naszej jednostki dojechały zastępy: 362[M]21 GBA MAN z JRG nr 2 w Płocku, 362[M]25 GCBA MAN z JRG nr 2 w Płocku oraz w późniejszym czasie 369[M]06 GCBA MAN z OSP w Gąbinie, który zakończyła działania w Słubicach. Na miejscu obok zastepów straży pojawiła się również załoga Policji z Komisjariatu z Gąbina - Nissan Y235.

Po zakończeniu działań gaśniczych i przelaniu terenu, został on ponownie sprawdzony. Nigdy jednak nie ma pewności czy ogień ponownie się nie pojawi.

Przed powrotem do baz, zastępy uzupełniły wodę w zbiorniku.

Przy tej okazji przypominamy, aby wszelkie oznaki pożaru, ogień, silne zadymienie lub charakterystyczny zapach, zgłaszać pod numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej - 998 lub ogólny numer alarmowy wszystkich służb - 112..

Dołącz do nas
Google+