OSP Słubice
Ponowne rozniecenie ognia w Grzybowie

Ponowne rozniecenie ognia w Grzybowie

W przypadku pożarów budynków, zwłaszcza gospodarczych, możliwe jest ponowne rozniecenie ognia. Należy bacznie obserwować objęty akcją teren, szczególnie w okresie ok. 24 godzin po zakończeniu akcji.

Dziś, 17 kwietnia, zostaliśmy zadysponowani przez MSK w Płocku, do miejsca, w którym, wspólnie z JRG nr 2 w Płocku oraz OSP Gąbin, prowadziliśmy akcję wczoraj, w miejscowości Grzybów. Zgodnie z otrzymaną informacją, ponownie płonął budynek. Nie ukrywamy, iż mieliśmy świadomość, że tym razem chodzi o budynek mieszkalny.

Do zdarzenia udaliśmy się również zastępem 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego. Tym razem nie mieliśmy problemów z dotarciem na miejsce.

Po szybkim rozpoznaniu okazało się, iż płoną stare ubrania oraz inne rzeczy na poddaszu, które wczoraj gasiliśmy. Możliwe jest, iż był to samo zapłon, ale nie wykluczamy celowego podpalenia.

Po drabinie dostaliśmy się na strych budynku, a tam podany został prąd wody w natarciu. Do miejsca powstania zagrożenia dostaliśmy się przy pomocy drabiny. Na szczęście interwencja została podjęta na tyle szybko, aby nie zdążyło się zapalić pokrycie dachu, a dach na znajdującym się w pobliżu budynku mieszkalnym pokrytym papą, również nie zdążył się zająć. Dodatkowo ponownie był problem z dostaniem się do wnętrza budynku mieszkalnego i porozumieniu z mieszkańcami. Na miejsce zadysponowana została policja

Rozpatrujemy różne przyczyny pożaru, mógł on się rozpocząć od nagrzanego przez wczorajszy pożar stropu, lub innych rzeczy znajdujących się na strychu, ewentualnie mogło być to umyślne podpalenie.

Wspólnie z nami na miejscu działał również zastęp 362[M]25 GCBA MAN z JRG nr 2 w Płocku.

Na szczęście sytuację udało się w porę opanować. Bardzo dobrze, że sąsiedzi i osoby postronne zwróciły uwagę na zagrożenie. Gdyby nie ich zgłoszenie mogłoby dość do tragedii. Nie bądźmy obojętni na to co dzieje się dookoła nas. Miejmy świadomość, że tylko my możemy mieć na tyle odwagi aby zgłosić na numer alarmowy niebezpieczne zdarzenie. Dziś nic wielkiego się nie stało, ale innym razem może dojść do tragedii.

Pamiętajmy, że jeżeli działamy w dobrej intencji zauważając pożar, nawet gdy nic groźnego się nie dzieje, zgłoszenie traktowane jest jako zgłoszenie w dobrej wierze. Z naszej perspektywy, lepiej jest wyjechać do zdarzenia wcześniej, lub do zgłoszenia fałszywego, zgłoszonego w dobrej wierze niż do tragicznego w skutkach pożaru. Naprawdę wiele zależy od nas. Nikt nie ukara nas za szczere zgłoszenie, działając w dobrej wierze.

Bądźmy świadomymi obywatelami i niebezpieczne sytuacje zgłaszajmy na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej – 998 lub ogólny numer alarmowy wszystkich służb – 112. Nasz telefon może uratować komuś życie.

Dołącz do nas
Google+