OSP Słubice
Płonący stóg słomy

Płonący stóg słomy

Stogi słomy są bardzo trudne do gaszenia, a co za tym idzie mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie gdy znajdują się blisko zabudowań, lasów lub na terenach, na których ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Dziś, 17 lipca w godzinach wieczornych zostaliśmy zadysponowani przez MSK w Płocku do miejscowości Wiączemin Nowy, w gminie Słubice. Ze zgłoszenia wynikało, iż płonie stóg słomy.

Do zdarzenia udaliśmy się dwoma zastępami, GBA Mercedes-Benz Atego oraz jako wsparcie osobowe SLOp Toyota Hilux.

Kiedy dotarliśmy, na miejscu pracowały już zastępy: GCBA OSP Dobrzyków oraz SLRt OSP Troszyn Polski. Płonęły resztki stogu, które zlokalizowane były w bezpośredniej bliskości budynku mieszkalnego. Rozwinęliśmy linię główną z jednego odcinka W-75 oraz dwie linie gaśnicze, każda z jednego odcinka W-52. Przy pomocy wideł słoma była sukcesywnie przerzucana i przelewana, tak aby zdusić żar znajdujący się wewnątrz.

Na miejsce dojechały jeszcze zastępy: GCBA z JRG nr 2 w Płocku oraz OSP Juliszew. Na miejsce zadysponowana została również karetka pogotowia, ponieważ jedna z osób walczących z żywiołem przed przybyciem straży prawdopodobnie podtruła się dymem.

Przyczyna pożaru jest nieznana. Ten przypadek pokazuje jednak jak ważne jest szybkie zgłaszanie zaistniałego zagrożenia, ponieważ dojazd do tego miejsca był utrudniony, przez wąskie i kręte drogi. Nigdy nie wychodźmy z założenia, że sami poradzimy sobie z żywiołem, kiedy go nie opanujemy na wezwanie służb może być już za późno.

Po zakończeniu działań napełniliśmy zbiornik wodą, a następnie wróciliśmy do strażnicy i dokonaliśmy czyszczenia sprzętu.

Dołącz do nas
Google+