OSP Słubice
Niebezpieczny pożar przy zbożu

Niebezpieczny pożar przy zbożu

Upały sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów, szczególnie niebezpieczne jest, kiedy występują one nocą w pobliżu zabudowań, ponieważ w razie potrzeby szanse na ewakuację w odpowiednim momencie bardzo spadają.

Dziś, 5 lipca w godzinach nocnych zostaliśmy zadysponowani przez MSK w Płocku do bliżej niesprecyzowanego pożaru na polu uprawnym od strony ul. Łąkowej w Słubicach.

Do akcji udaliśmy się zastępem GBA Mercedes-Benz Atego.

Po dojeździe na miejsce, sytuacja została rozpoznana. Płonęła słoma, prawdopodobnie pozostałości po stogu. Znajdowała się ona bezpośrednio przy zbożu, które również już miejscami zaczynało płonąć. Po rozpoznaniu podaliśmy jeden prąd wody w natarciu oraz rozwinęliśmy jedną linię gaśniczą bezpośrednio od samochodu. Pożar został szybko przyłapany, a zboże zabezpieczone, tak aby pożar się nie rozprzestrzenił.

Następnie, przy pomocy wideł, miejsce zostało gruntownie sprawdzone oraz ponownie gruntownie przelane. Pozostałości po pożarach słomy zawsze wymagają dogłębnego przelania i sprawdzenia, ponieważ szybko może dojść do ponownego zapłonu.

Bardzo szczęśliwie ten pożar został szybko zauważony i nie przeniósł się pobliskie zboże oraz suchą trawę. Gdyby tak się stało istniałoby realne zagrożenie dla zabudowań, a straty byłyby bardzo duże.

Po zakończeniu działań zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i wrócił do strażnicy. Na miejscu pojawiła się również Policja, która pełniła służbę patrolową w naszej okolicy.

Dołącz do nas
Google+