OSP Słubice
Szkolenie z zakresu nowych rozwiązań w ratownictwie drogowym

Szkolenie z zakresu nowych rozwiązań w ratownictwie drogowym

Nowoczesne rozwiązania jakie producenci wprowadzają do samochodów są wynikiem dostępności nowych technologii. Mają one poprawiać komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania.

Wczoraj, 15-go września w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Mazowsze” w Soczewce, gm. Nowy Duninów, odbyło się szkolenie pn. „Nowe rozwiązania w ratownictwie drogowym”, którego organizatorem był Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecka Rada Ruchu Drogowego. Spotkanie zorganizowane zostało z myślą o strażakach z Ochotniczych Straży Pożarnych, który najczęściej są pierwsi na miejscu zdarzeń drogowych.

Szkolenie rozpoczęło się od przywitania wszystkich przybyłych strażaków. Następnie głos zabrali goście zaproszeni do udziału w spotkaniu, m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku – Hilary Januszczyk oraz Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku – Tomasz Kominek. Naszą jednostkę reprezentowali Druhowie Przemysław Adamowicz i Michał Dylicki.

Pierwszym elementem spotkania było szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego. Główne tematy jakie zostały poruszone w tej części to ocena stanu poszkodowanego, Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa oraz system segregacji poszkodowanych podczas zdarzeń masowych. Ten panel poprowadził Szef Szkolenia w Szkole Ratownictwa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie.

Po krótkiej przerwie kawowej strażacy mieli okazję wysłuchać wystąpienia byłego Oficera Operacyjnego Kraju, emerytowanego oficera Państwowej Straży Pożarnej, który brał udział w działaniach m.in. podczas wielkiego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej. I to właśnie temat tego pożaru rozpoczął tę część szkolenia. Ratownicy OSP dowiedzieli się o nowych zagrożeniach jakie czyhają na nich w związku z wypadkami z udziałem samochodów hybrydowych oraz nowością jaką na rynku sprzętu gaśniczego jest flara gaśnicza.

Kolejnym punktem było wystąpienie przedstawiciela Wytwórni Umundurowania Strażackiego ZOSP RP, która przedstawiła zmiany w przepisach prawa jakie dotyczą umundurowania specjalnego stosowanego przez strażaków podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

W trakcie trwania szkolenia strażacy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem ratowniczym oferowanym przez firmy zajmujące się jego sprzedażą, w tym również nowymi modelami umundurowania specjalnego oraz sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze uciśnięć ratowniczych.

Dołącz do nas
Google+