OSP Słubice
Ćwiczenia pod kryptonimem „Zima 2017”

Ćwiczenia pod kryptonimem „Zima 2017”

Ciężkie warunki drogowe i terenowe związane z okresem zimowym stanowią wyzwanie również dla służb ratunkowych, które niosąc pomoc same muszą zmagać się z dużym zagrożeniem i utrudnieniami.

Dziś, 12-go grudnia odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Zima 2017”, których organizatorem była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Płocku. Ćwiczenia odbyły się na terenie gminy Gąbin, a konkretnie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 575 (odcinek Dobrzyków – Słubice), na wysokości miejscowości Piaski.

Zgodnie z założeniem ćwiczeń, podczas intensywnych opadów śniegu, samochody utknęły w zaspach, w zbiornikach skończyło się paliwo, a podróżujące nimi osoby były prawdopodobnie wychłodzone. W pojazdach znajdowało się w sumie 18 osób, a wśród nich kobieta w ciąży oraz dzieci. Do zgłoszenia zadysponowany został zastęp GBA z JRG nr 2 w Płocku, który po dotarciu na miejsce również utknął w zaspie, i SLRR z Dowódcą. W celu uwolnienia pojazdu na miejsce zadysponowany został zastęp SCRt z JRG nr 1 w Płocku. Na miejsce zadysponowane zostały również samochody operacyjne z napędem 4x4 z jednostek OSP w Słubicach, Gąbinie, Dobrzykowie i Słupnie, których zadaniem była ewakuacja poszkodowanych z miejsca zdarzenia do strażnicy OSP w Dobrzykowie, gdzie zorganizowany został tymczasowy kwaterunek. W związku z brakiem prądu w strażnicy uruchomiony został agregat prądotwórczy, a na miejsce zadysponowany został kontener kwatermistrzowski z JRG nr 1 w Płocku.

Koncentracja sił i środków odbyła się na placu przy kościele w Dobrzykowie. Przed rozpoczęciem ćwiczeń odbyła się zbiórka, którą przeprowadził Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Płocku – Artur Czachowski. Następnie zgodnie z założeniami zastępy dysponowane były na miejsce zdarzenia. Jako uwięzione w zaspie pojazdy posłużyły samochody KM PSP w Płocku, OSP w Słubicach, OSP w Juliszewie i OSP w Dobrzykowie. Pozorantami byli druhowie z ochotniczych straży pożarnych, m.in. OSP w Słubicach (Marek Tarka, Aleksandra Witczeska, Ewa Jabłońska, Leszek Zwierzchowski) oraz OSP w Juliszewie (Marek Muras, Janusz Pakuła, Ryszard Kaliński). Obsadę samochodu operacyjnego OSP w Słubicach stanowili: Michał Dylicki i Piotr Kaczmarek.

Po zakończeniu ćwiczeń odbyła się zbiórka przy strażnicy OSP w Dobrzykowie, gdzie podsumowania dokonał Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Płocku – Andrzej Borkowski. Ćwiczenie pozwoliły m.in. na sprawdzenie zasad alarmowania i dysponowania, sprawdzenie współdziałania zastępów w okresie zimowym, doskonalenie dowodzenia i kierowania dużymi działaniami ratowniczymi, doskonalenie organizacji łączności i współdziałania między pododdziałami i doskonalenie umiejętności strażaków w posługiwaniu się sprzętem ratowniczym.

W ćwiczenia udział wzięło w sumie 13 zastępów PSP i OSP z rejonu operacyjnego KM PSP w Płocku:

360[M]94 SLBus Renault Trafic – KM PSP w Płocku
361[M]90 SLRR Nissan Navara – JRG nr 1 w Płocku
361[M]43 SCRt Renault Kerax – JRG nr 1 w Płocku
361[M]86 SCKn Renault Kerax – JRG nr 1 w Płocku
362[M]90 SLRR Nissan Navara – JRG nr 2 w Płocku
362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku
369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit – OSP w Słubicach
369[M]53 SLOp Toyota Hilux – OSP w Słubicach
369[M]11 SLRw Fiat Ducato – OSP w Dobrzykowie
369[M]46 SLOp Nissan Navara – OSP w Dobrzykowie
369[M]33 SLOp Nissan Navara – OSP w Gąbinie
369[M]58 SLOp Nissan Patrol – OSP w Słupnie
367[M]78 GLM Ford Transit – OSP w Juliszewie

Dołącz do nas
Google+