OSP Słubice
Powiatowe ćwiczenia Las 2017

Powiatowe ćwiczenia Las 2017

Ćwiczenia są nieodłącznym elementem działań strażacki, zarówno w strażach zawodowych jak i ochotniczych.

Dziś, 25-go maja odbyły się ćwiczenia pod nazwą Las 2017, które odbyły się w Nowym Duninowie, na terenie nadleśnictwa Gostynin. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że lasy między Nowym Duninowem, a Gostyninem to bardzo duży obszar, którego ewentualny pożar może stanowić poważny problem dla służb.

Zgodnie z dyspozycją ze SKKM w Płocku zastęp 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego udał się najpierw do JRG nr 2 w Płocku, skąd podjął przyczepkę wężową, na której znajdowało się ok. 500 m węży tłocznych tłocznych W-110 w odcinkach. Następnie wspólnie z zastępami z JRG nr 2 udaliśmy się do miejsca koncentracji sił i środków w miejscowości Nowy Duninów.

Założenie ćwiczeń było takiej, że doszło do pożaru lasu, który szybko się rozprzestrzeniał, w głębi kompleksu leśnego. Do opanowania płomieni niezbędne było przedostanie się przez trudny teren oraz zbudowania systemu zaopatrywania w wodę. System miał funkcjonować na dwa sposoby, czyli poprzez dowożenie wody samochodami gaśniczymi oraz przepompowywanie wody pompami wysokiej wydajności do miejsca pożaru.

Na miejsce pożaru zadysponowano wiele jednostek OSP i PSP z całego powiatu, w tym m.in. powiatowy pluton ratowniczy "Pożar-Las" i pluton zaopatrzenia wodnego.

Do naszych zadań należała budowa linii z odcinków węży tłocznych W-110 zakończonej rozdzielaczem, którą przepompowywana była woda do samochodów prowadzących bezpośrednie działania gaśnicze. Dodatkowo w działaniach nastąpiły komplikacje. Jeden z naszych druhów został przygnieciony przez drzewo, doszło do stłuczenia i oparzenia nogi. Pierwszej pomocy udzielili mu strażacy OSP i ratownicy PSP, a następnie przekazany on został załodze pogotowia ratunkowego. Oczywiście była to tylko symulacja. Kolejnym problemem było zakopanie się w terenie jednego z samochodów bojowych. Tę sprawę również udało się szybko załatwić.

Ważnym elementem, który był sprawdzany podczas ćwiczeń, było sprawdzenie łączności, która z uwagi na znaczną odległość od Komendy i zalesione tereny była mocno utrudniona.

Po zakończeniu ćwiczeń Naczelnik Wydziału Operacyjnego KM PSP w Płocku - Artur Czachowski zarządził zbiórkę, podczas której Zastępca Komendanta PSP w Płocku - Andrzej Borkowski dokonał podsumowania. Strażacy mieli również możliwość uczestnictwa w krótkim instruktażu dotyczącym pracy pilarką spalinową przy drzewach. Instruktaż przygotowany został przez przedstawicieli nadleśnictwa Gostynin, którzy zaprosili również uczestników ćwiczeń na ciepły posiłek. W sumie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 50 strażaków zarówno z OSP i PSP.

Siły i środki na miejscu ćwiczeń:

369[M]16 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Nowy Duninów
367[M]71 GBA Star 266 - OSP Lipianki
369[M]48 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Łąck
362[M]25 GCBA MAN TGS - JRG nr 2 w Płocku
362[M]90 SLRR Nissan Navara + przyczepka z quadem - JRG nr 2 w Płocku
363[M]98 SLDł Fiat Ducato - JRG nr 3 w Płocku
361[M]25 GCBA Renault Kerax - JRG nr 1 w Płocku
369[M]25 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Staroźreby
369[M]02 GCBA Jelcz - OSP Bodzanów
367[M]70 GCBA Jelcz - OSP Mała Wieś
363[M]25 GCBA Renault Kerax - JRG nr 3 w Płocku
369[M]09 GCBA Jelcz - OSP Gąbin
369[M]45 GCBA Tatra - OSP Dobrzyków
362[M]86 SCKn Renault + kontener wężowy - JRG nr 2 w Płocku
369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego + przyczepa wężowa - OSP Słubice
369[M]46 SLOp Nissan Navara + przyczepka z agregatem pompowym - OSP Dobrzyków
369[M]22 GBA Mercedes-Benz Atego + przyczepka z agregatem pompowym - OSP Słupno
360[M]90 SLOp Suzuki Grand Vitara - KM PSP w Płocku
360[M]93 SLOp Nissan Terrano - KM PSP w Płocku
360[M]94 SLBus Renault Trafic - KM PSP w Płocku
361[M]90 SLRR Nissan Navara - JRG nr 1 w Płocku
363[M]90 SLRR Nissan Navara - JRG nr 3 w Płocku

Dołącz do nas
Google+