OSP Słubice
Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego

Ćwiczenia są bardzo ważnym elementem dla strażaków, szczególnie ochotników. Pozwalają na realistyczny trening oraz likwidację błędów w sposób bezpieczny.

Dziś, 11-go lutego w godzinach porannych dwa zastępy z naszej jednostki udały się do Nowego Duninowa, gdzie ratownicy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Płocku zorganizowali ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodno-lodowego.

Obok druhów z naszej jednostki udział wzięli również druhowie z OSP Dobrzyków, OSP Gąbin, OSP Nowy Duninów, OSP Łąck oraz OSP Trzepowo. Ćwiczenia rozpoczęły się od zbiórki i przedstawienia założeń ćwiczeń oraz przypomnienia zasad bezpieczeństwa.

Zgodnie z założeniem ćwiczeń pod osobą poszkodowaną załamał się lód. Wpadła ona do wody i nie ma możliwości wydostać się samodzielnie. Ratownicy przy pomocy specjalistycznego sprzętu, w tym sani lodowych, mieli za zadanie dostać się do poszkodowanego, wydobyć go z wody oraz bezpiecznie przetransportować na brzeg. Obok pary ratowników, którzy stąpali po lodzie, na suchym lądzie znajdowali się kolejni, których zadaniem było zabezpieczenie pracy kolegów i asekuracja.

Ćwiczenia były okazją do sprawdzenia sprzętu oraz dopracowania technik ratowniczych podczas działań na lodzie. Pod okiem ratowników Państwowej Straży Pożarnej druhowie z OSP wykonywali kolejno założenie ćwiczeń. Wszelkie uwagi i sugestie przekazywane były na bieżąco.

W naszej opinii przygotowanie ćwiczeń stało na bardzo wysokim poziomie. Serdecznie dziękujemy ratownikom PSP z JRG nr 2 w Płocku za profesjonalizm, a kolegom z innych OSP za współpracę. Każda godzina przeznaczona na ćwiczenia jest bardzo ważna i procentuje podczas prowadzenia działań ratowniczych, gdzie bardzo ważnym elementem jest współdziałanie ratowników z rożnych jednostek.

W ćwiczeniach udział wzięły zastępy:

362[M]21 GBA MAN TGM - JRG nr 2 w Płocku
362[M]25 GCBA MAN TGS - JRG nr 2 w Płocku
369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit - OSP Słubice
369[M]53 SLOp Toyota Hilux - OSP Słubice
369[M]33 SLOp Nissan Navara - OSP Gąbin
369[M]36 GLBM-Rt Ford Transit - OSP Nowy Duninów
369[M]16 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Nowy Duninów
369[M]55 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Trzepowo
369[M]13 SLRt Renault Master - OSP Łąck
369[M]11 SLRw Fiat Ducato - OSP Dobrzyków

Dołącz do nas
Google+