OSP Słubice
Poważny wypadek samochodu z chemikaliami

Poważny wypadek samochodu z chemikaliami

Dziś, 28-go października, w godzinach przedpołudniowych doszło do poważnego zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył samochód osobowy oraz samochód dostawczy, który przewoził chemikalia. Toksyczna chmura zagrażała bezpieczeństwu uczniów szkół.

Na szczęście były to tylko założenia ćwiczeń zorganizowanych przez samorząd Gminy Słubice i Powiatu Płockiego, w których uczestniczyły służby ratownicze, jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, w tym wyspecjalizowana grupa chemiczna z Płocka.

Zgodnie z założeniami na drodze gminnej w miejscowości Słubice doszło do wypadku samochodu osobowego i samochodu dostawczego. Ten drugi przewoził niezidentyfikowane chemikalia, których toksyczny opar kierował się z wiatrem na szkolne boisko. W samochodzie znalazło się 4 poszkodowanych, dodatkowo na przyszkolnym Orliku, grupę kilkunastu uczniów, objęła groźna chmura co spowodowało omdlenia i złe samopoczucie. Niezbędna okazała się również ewakuacja budynku szkoły.

Zgodnie z harmonogramem ćwiczeń na miejsce docierały kolejno zastępy z OSP Słubice, JRG nr 2 w Płocku, JRG nr 1 w Płocku, OSP w Gąbinie, OSP w Łaziskach, OSP w Juliszewie i OSP w Wiączeminie Polskim. Do zadań należało rozpoznanie na miejscu działań, wyznaczenie strefy, pomoc poszkodowanym, ewakuacja szkoły oraz neutralizacja zagrożenia chemicznego.

Ćwiczenia obserwowało wiele osób, w tym m.in.: Starosta Płocki - Mariusz Bieniek, Wicestarosta - Iwona Sierocka, Członek Zarządu Powiatu - Paweł Jakubowski, Przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Rady Powiatu Płockiego - Józef Walewski, Wójt Gminy Słubice - Krzysztof Dylicki, Przewodnicząca Rady Gminy Słubice - Katarzyna Milczarek, Starosta Powiatu Gostynińskiego - Tomasz Matuszewski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku - Hilary Januszczyk oraz przedstawiciele służb i instytucji.

Ostatecznie ćwiczenia można uznać za bardzo udane. Od naszej strony jest to nowe doświadczenie, szczególnie przy zagrożeniach chemicznych, oraz test łączności i porozumiewania się, co przy tego typu akcjach bywa wielkim wyzwaniem. Dodatkowym plusem była możliwość współpracy w Państwową Strażą Pożarną, bez której w tego typu zdarzeniach nie moglibyśmy wiele zdziałać.

W ćwiczeniach udział wzięły zastępy:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego - OSP Słubice
369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit - OSP Słubice
369[M]53 SLOp Toyota Hilux - OSP Słubice
362[M]90 SLRR Nissan Navara - JRG nr 2 w Płocku
362[M]21 GBA MAN TGM - JRG nr 2 w Płocku
362[M]25 GCBA MAN TGS - JRG nr 2 w Płocku
361[M]25 GCBA Renault Kerax - JRG nr 1 w Płocku
361[M]43 SCRt Renault Kerax - JRG nr 1 w Płocku
361[M]60 SRChem Iveco Eurocargo - JRG nr 1 w Płocku
361[M]90 SLRR Nissan Navara - JRG nr 1 w Płocku
369[M]06 GCBA MAN TGM - OSP Gąbin
???[M]?? GCBM Star 29 - OSP Łaziska
367[M]78 GLM Ford Transit - OSP Juliszew
367[M]96 GLM Ford Transit - OSP Wiączemin Polski
360[M]81 SKw Scania P320 - KM PSP w Płocku

oraz 

3xZRM
Policja

Dołącz do nas
Google+