OSP Słubice
Ewakuacja Szkoły Podstawowej w Świniarach

Ewakuacja Szkoły Podstawowej w Świniarach

Dziś, 22 czerwca w godzinach porannych udaliśmy się do miejscowości Świniary, gdzie w jednej z sal Szkoły Podstawowej doszło do pożaru. Był to oczywiście tylko scenariusz ćwiczeń.

Do zdarzenia udaliśmy się zastępami 369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego oraz 369[M]53 SLOp Toyota Hilux. Na miejscu pojawił się również zastęp 367[M]96 z OSP w Wiączeminie Polskim.

Po alarmowym dojeździe zastaliśmy ewakuowane dzieci, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zgodnie z procedurami znaleźli się na boisku szkolnym. Odpowiedzialna za ewakuacje Dyrektor Szkoły otrzymała informacje, iż wszyscy uczniowie i nauczyciele bezpiecznie opuścili budynek. W budynku został jednak jeden pozorant, który zgodnie z założeniem zasłabł i nie mógł sam opuścić budynku.

W pierwszej kolejności przeprowadzone zostało rozpoznanie, następnie dwóch ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych sprawdziło budynek, po znalezieniu poszkodowanego został on ewakuowany w bezpieczne miejsce gdzie udzielona mu została pomoc i miał oczekiwać na przyjazd służb medycznych. Następnie do budynku podany został prąd wody. Na zakończenie działań ratowniczych przed wejściem do budynku ustawiony został wentylator oddymiający, który w warunkach prawdziwego pożaru usunąłby z budynku dym.

Kolejnym punktem, już po zakończeniu ewakuacji, była możliwość aby dzieci zapoznały się ze sprzętem używanym przy akcjach ratowniczo gaśniczych przez OSP w Słubicach. W ramach pokazu podana została dodatkowo woda z działka zamontowanego na dachu samochodu gaśniczego.

Ostatnim punktem było podsumowanie ćwiczeń, którego dokonali: Wójt Gminy Słubice – Krzysztof Dylicki, Przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, Radny Rady Powiatu Płockiego - Józef Walewski, przedstawiciel Komisariatu Policji w Gąbinie – asp. Tomasz Król, Komendant Gminny ZOSP RP w Słubicach – Wiesław Cichosz, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach - Marek Tarka, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Bezpieczeństwa Publicznego, Zdrowia, Opieki Społecznej i Mieszkalnictwa – Łukasz Bartosiak, radny Rady Gminy Słubice – Ryszard Ziółkowski oraz Dyrekcja Szkoły, nauczyciele i dzieci.

Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie, wszyscy pracownicy szkoły wiedzieli jakie zadania do nich należą i przeprowadzili je w sposób prawidłowy. Mamy nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby aby ten scenariusz ćwiczeń użyć w przypadku prawdziwych działań.

Dołącz do nas
Google+