OSP Słubice
Ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego z elementami ratownictwa medycznego

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego z elementami ratownictwa medycznego

Trening czyni mistrza, aby wykonywać właściwie swoje zadania, ratować ludzkie życie i zdrowie, szczególnie w momencie kiedy dodatkowo przeszkadzają nerwy lub zmęczenie, niezbędne są ćwiczenia, które pozwalają dokładnie zapoznać się ze sprzętem oraz zwrócić uwagę na popełniane błędy.

Dziś, 27 czerwca w godzinach przedpołudniowych, uczestniczyliśmy w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa technicznego z elementami ratownictwa medycznego, które zorganizowane zostały przez Państwową Straż Pożarną. Ćwiczenia odbywały się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Płocku, z która współpracujemy podczas prawdziwych akcji.

Na ćwiczenia udaliśmy się zastępem GBA Mercedes-Benz Atego, który wyposażony jest w sprzęt do ratownictwa technicznego, medycznego oraz środek gaśniczy i armaturę wodno-pianową. W skład obsady samochodu weszli: Marek Tarka, Krzysztof Dobaczewski, Michał Dylicki, Maciej Wawrzyńczak oraz Zenon Zieliński. Wspólnie z nami w ćwiczeniach uczestniczyli również przedstawiciele innych jednostek wchodzących w skład KSRG: OSP Gąbin, OSP Łąck oraz OSP Dobrzyków.

Każda z jednostek kolejno realizowała indywidualne założenie taktyczne, jednak wspólnym dla wszystkich by wypadek drogowy z uwięzionym w środku kierowcą. W przypadku naszej jednostki do wyciągnięcia poszkodowanego niezbędne było odcięcie dachu pojazdu oraz odciągnięcie kolumny kierowniczej.

Żadna z jednostek nie ustrzegła się błędów w realizacji zadania, ale właśnie w celu wyeliminowania takich błędów realizowane są ćwiczenia. Udział w nich to kolejne ważne doświadczenie, które zbiera każdy z uczestników. Mamy nadzieję, iż technikę dziś ćwiczoną będziemy wykorzystywać bardzo rzadko w prawdziwych akcjach.

Dołącz do nas
Google+