OSP Leśniów Wielki
I Ty możesz pomóc!

I Ty możesz pomóc!

Dorota, ratownik i opiekun harcerzy, dowiedziała się o chorobie pół roku po narodzinach drugiej córeczki. Jacek, szef informatycznej firmy, na szpitalny oddział trafił niemal z marszu. Diagnoza taka sama - ostra białaczka limfoblastyczna. Z pomocą fundacji DKMS poszukują dawców szpiku. Czy znajdą się genetyczni bliźniacy? Cały tekst: http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,15699102,DKMS_szuka_dawcow_szpiku__Blizniak_lekarstwem.html?piano_t=1#ixzz2xxDc9Uix

Dorota Król przez lata pracowała w zielonogórskim hufcu. Była ratownikiem medycznym, prowadziła drużynę Miodożerców, pod jej okiem dorastały dziesiątki przyszłych druhów. Po kilkunastu latach wycofała się z życia hufca, by poświęcić się rodzinie. Urodziła dwie córeczki.

- Pewnie się obrazi, że to powiedziałem, ale właśnie skończyła 30 lat. Urodziny wyprawiliśmy już w szpitalu - opowiada jej mąż, Dominik.

Pół roku po narodzinach córki Dorotę zaczęły boleć stawy, pojawiła się silna gorączka. Początkowo rodzina obstawiała zwykłe przeziębienie, zaczątki grypy. Gdy objawy zaczęły się nasilać, lekarz zalecił badania krwi. I tak ze zdrowego, aktywnego życia Dorota trafiła prosto na szpitalne łóżko.

Dominik: - W lecznicy jest od października ub.r. Do domu wychodzi co parę tygodni, pomiędzy chemiami, i tylko na kilka dni. Może zobaczymy się na święta.

Jacek Woltyński był silny, wysportowany, prowadził firmę informatyczną. Gdy miesiąc temu zdiagnozowano u Jacka ostrą białaczkę limfoblastyczną z bardzo niedobrym chromosomem Philadelphia, który dodatkowo utrudnia leczenie, informacja zwaliła z nóg.

- Jacek ma 47 lat. Mamy razem dwójkę dzieci - opowiada Ewa Woltyńska, ocierając łzy.

W tej chwili Jacek przebywa w szpitalu klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. Przechodzi bardzo ciężką chemioterapię. Pomocy dla Jacka szuka cała rodzina. Jego brat założył na Facebooku specjalne wydarzenie "Szpik dla brata". - Niestety, szpiku nie da się kupić na płycie CD. Rekrutacja na dawcę szpiku, jak i samo podzielenie się szpikiem nic nie kosztuje, nie boli, nie powoduje żadnych blizn ani innych przykrych niespodzianek, a ratuje życie! - pisze Piotrek.

Na ostrą białaczkę limfoblastyczną choruje w Polsce tysiące ludzi. Według podliczeń Fundacji DKMS równo co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma raka krwi. W polskiej bazie dawców komórek macierzystych znajduje się ok. 465 tys. ludzi. To jednak kropla w morzu potrzeb. Bo prawdopodobieństwo znalezienia niespokrewnionego dawcy wynosi jeden do 20 tys., czasami nawet do kilku milionów.

- Niemcy mają już w bazie 5 mln osób, a cały czas trudno jest znaleźć genetycznego bliźniaka - przekonuje Rafał Młodzikowski z fundacji. Ludzie, którzy mogliby być potencjalnymi dawcami, boją się bólu, kosztów lub blizn. A to nie do końca prawda.

Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi specjaliści określają cechy zgodności antygenowej i jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem biorcy, dochodzi do przeszczepu.

- Dlatego tak ważne są organizowane w całej Polsce Dni Dawcy, zwykle poświęcone konkretnym osobom. Lepiej przybliżać nam historię zielonogórzan w Zielonej Górze niż osób z drugiego krańca Polski. Wówczas ludzie nie boją się rejestrować i nie traktują chorego z plakatu jak króla zza siedmiu gór i rzek - komentuje Młodzikowski.

Dzień Dawcy dla Doroty i Jacka odbędzie się 13 kwietnia w godz. 10-16 w Centrum Biznesu. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

Młodzikowski: - Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że dla Doroty prawdopodobnie znalazł się bliźniak genetyczny. Właśnie potwierdzamy te informacje. Na dawcę dla Jacka ciągle czekamy. Ale 13 kwietnia i tak będzie dla nas wielkim świętem. Te dwie historie na pewno skończą się szczęśliwie. Nie ma innej opcji.

Cały tekst: http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/1,35182,15699102,DKMS_szuka_dawcow_szpiku__Blizniak_lekarstwem.html?piano_t=1#ixzz2xxDXxLjL

Dołącz do nas
Google+